Proces powstawania hali namiotowej sportowej, można podzielić na kilka kroków. Każdy z nich jest newralgiczny. Dlatego też opracowaliśmy autorską metodykę działania, która pozwala optymalizować koszty i czas trwania projektu.
Studium przypadku
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Studium przypadku obejmuje wywiad z klientem, wizję lokalną oraz dobór najlepszego rozwiązania. Branża sportowa i rekreacyjna jest wymagająca, dlatego nasi inżynierowie skrupulatnie zbierają informację, aby zaproponować klientowi optymalny wariant hali. Ponadto, ważna jest analiza docelowej lokalizacji hali i otaczającej infrastruktury.
Projekt hali sportowej
Projekt hali sportowej, wykonywany przez nas składa się z dwóch części: rysunkowej i opisowej .
Pierwsza z nich zawiera m.in. rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu lub przykrycia, przekroje normalne i podłużne, przeprowadzone w charakterystycznych miejscach obiektu budowlanego, konieczne do przedstawienia układu funkcjonalno-przestrzennego hali, podstawowe urządzenia instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych lub ich części oraz zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem (m.in. instalacje: wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, klimatyzacyjne i gazowe, instalacje i urządzenia budowlane: elektryczne i telekomunikacyjne oraz instalację odgromową, instalacje i urządzenia budowlane ochrony przeciwpożarowej).
Opis techniczny obiektu to m.in. przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego wraz z parametrami technicznymi, układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, podstawowe wyniki obliczeń i rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego oraz dane techniczne obiektu budowlanego charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko i jego wykorzystywanie oraz na zdrowie ludzi i obiekty sąsiednie.
Dokumentację przygotowujemy zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Ponadto, naszym celem jest optymalizacja kosztów montażu obiektu z jednoczesnym spełnieniem oczekiwań i wymagań inwestora.
Uzyskanie niezbędnych zezwoleń
Dużą zaletą hal namiotowych jest możliwość wzniesienia takiego obiektu bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Odbywa się to na podstawie zgłoszenia budowy hali sportowej w Urzędzie Miasta bądź Starostwie Powiatowym. Wzniesioną w ten sposób halę można eksploatować do 180 dni od wzniesienia. W tym czasie można się ubiegać o pozwolenie na budowę.
Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim.
Należy do niego dołączyć niezbędne dokumenty:
- Projekt architektoniczno-budowlany (składający się z części rysunkowej i opisowej).
- Projekt zagospodarowania terenu.
- Projekty branżowe (opis instalacji i charakterystyka energetyczna obiektu może zostać dostarczona podczas składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie).
- Dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem w celach budowlanych.
- Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli w danym obszarze nie występuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy wystąpić do wydziału architektury urzędu miasta lub gminy, z wnioskiem o przyznanie warunków zabudowy).
- Uzgodnienia w zakresie warunków dostawy mediów (ustalane z operatorami danej sieci).
Wnoszenie hali sportowej namiotowej
Roboty budowlane wykonywane są na podstawie projektu. To w nim zawarte są rozwiązania dobrane do danego typu obiektu. W przypadku hal sportowych i rekreacyjnych, warianty te mogą być zróżnicowane. Bardzo duży wpływ na proces wznoszenia hali mają jej gabaryty. Dla przykładu, ujeżdżalnia koni będzie znacznie większa niż przykrycie kortu tenisowego. Zaczynając od przygotowywania terenu, należy uwzględnić powierzchnię, która zostanie wyrównana i ustabilizowana. Następnym etapem są fundamenty. Hale wznoszone przez nas, zazwyczaj są budowane na fundamentach bezpośrednich, w których skład wchodzą takie elementy jak ławy i stopy fundamentowe.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie konstrukcji stalowej hali. Obliczenia obciążeń statycznych i dynamicznych są dostosowywane do wymiarów hali sportowej. Hale o przeznaczeniu sportowym i rekreacyjnym zazwyczaj charakteryzują się dużą wysokością. Wyjątkiem może być budowa hal sportowych pomocniczych, funkcjonujących, jako magazyny sprzętu sportowego. W skład konstrukcji stalowej wchodzą takie komponenty jak: słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne.
Pokrycie dachu oraz obudowa ścian to kluczowe elementy. Od nich zależy możliwość utrzymywania żądanej temperatury wewnątrz obiektu. O ile w przypadku magazynów na sprzęt sportowy nie będzie miało to większego znaczenia to już projektując ujeżdżalnię koni lub salę gimnastyczną, należy uwzględnić efektywne zarządzanie temperaturą. Dach w halach namiotowych występuje w dwóch wariantach: z pojedynczej plandeki lub dach pneumatyczny. Drugi wariant gwarantuje lepszą termoizolacyjność i jest dedykowany do hal całorocznych.