Demontaż hali namiotowej: ile zajmuje, jakie są kroki i czy przeniesienie jest trudne?

demontaż hali namiotowej

Hale namiotowe wyróżniają się na tle budynków murowanych swoją mobilnością. Namioty magazynowe można z łatwością zdemontować. Jest to cecha, którą coraz częściej doceniają przedsiębiorcy działający w często skrajnie różnych branżach. Poniżej przedstawiamy demontaż hali namiotowej krok po kroku.

Proces demontażu hali namiotowej – czy demontaż hali namiotowej jest trudny?

proces demontażu hali

Są takie hale namiotowe, które można wznieść bez pozwolenia na budowę. Możliwość taką daje ustawa (Dz.U. 2017 poz.1232), według której pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa tymczasowych obiektów budowlanych (do których zalicza się hale namiotowe), które nie są na stałe powiązane z gruntem i które zostaną zdemontowane lub przeniesione w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy.

To właśnie w takich sytuacjach mamy najczęściej do czynienia z demontażem hali namiotowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to proces odwrotny do montażu obiektu.

  • W pierwszej kolejności musimy pamiętać o usunięciu wszystkich elementów wyposażenia hali namiotowej. Wywiezienie takich elementów wyposażenia jak regały i meble nie powinno przysporzyć większych problemów. Jednak już usunięcie instalacji branżowych i technologicznych może być bardziej wymagające lub nawet niemożliwe do wykonania bez wsparcia fachowców (m.in. elektryka).
  • Następnie można przejść do demontażu poszycia ścian. Warto zaznaczyć, że może ono występować w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to wariant nieizolowany. W tym przypadku obudowa ścian jest wykonana z blachy falistej bądź trapezowej. Drugą opcją jest poszycie wykonane z płyt warstwowych. Na tym etapie demontujemy poszycie ścian oraz elementach stolarki otworowej.
  • Kolejny etap demontażu to usunięcie pokrycia dachu. Tutaj sytuacja jest analogiczna do powyższej. Pierwszy wariant (dla hal nieizolowanych) to pokrycie dachu wykonane przy użyciu pojedynczej plandeki. Drugą opcją jest dach pneumatyczny. W tym przypadku, oprócz dwóch warstw plandeki, trzeba zdemontować również wentylator utrzymujący ciśnienie pomiędzy nimi. W tym procesie wskazana jest ostrożność i wysoka precyzja. Wentylator, jak każde urządzenie elektroniczne, jest podatny na uszkodzenia.
  • Kolejne kroki to demontaż poszczególnych elementów konstrukcji stalowej. Mowa tu o takich elementach jak: słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Należy zachować oczywiście odpowiednią kolejność, w taki sposób, aby proces był bezpieczny dla ekipy demontażowej.
  • Demontowane elementy muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed transportem w inną lokalizację. Nie tylko sam demontaż, ale również procesy logistyczne powinny być dopilnowane w taki sposób, aby możliwe było szybkie i sprawne ponowne wzniesienie obiektu.

Kto powinien wykonać demontaż hali namiotowej?

proces demontażu hali

Do demontażu hali namiotowej powinniśmy zaangażować firmę, która zaprojektowała namiot i pracowała przy montażu obiektu.

Zachowana odpowiednia kolejność i demontaż według ustalonego schematu pozwalają na prosty, ponowny montaż hali w innym miejscu. Do tego niezbędna jest znajomość produktu. Fachowcy z firmy Łukasiuk posiadają wiedzę o produkcie i wieloletnie doświadczenie w tego typu pracach, co procentuje sprawną realizacją demontażu.

Ponadto demontaż hali namiotowej nie jest możliwy bez odpowiedniego zaplecza technologicznego. Mowa tu między innymi o dźwigach, podnośnikach i rusztowaniach. Pracownicy, którzy biorą udział w pracach, obowiązkowo muszą być wyposażeni w odzież ochronną, kask oraz specjalne, budowlane obuwie. Angażując profesjonalistów do tego typu prac mamy gwarancję, że hala zostanie bezpiecznie przeniesiona w wybrane przez nas miejsce.

Co daje mobilność hali namiotowej?

co daje mobilność hali?

Tymczasowa eksploatacja hal wznoszonych bez pozwolenia to nie jedyny powód demontażu obiektów tego typu. Często jest to spowodowane zwykłą zmianą miejsca prowadzenia działalności. Niestety, budynki murowane nie dają tak szerokich możliwości w tym kontekście. Przeniesienie powierzchni magazynowej wraz z tradycyjnym, murowanym obiektem jest niemożliwe. Mobilność hali namiotowej daje w tym obszarze zdecydowanie większe możliwości.

Kiedy przedsiębiorstwo się rozrasta, często konieczna jest reorganizacja infrastruktury. Przeniesienie poszczególnych komórek wchodzących w skład zakładu jest dużo prostsze, jeśli część powierzchni zajmują hale namiotowe. 

Dzięki swojej mobilności hale namiotowe znalazły zastosowanie w branżach działających okresowo. Dla przykładu, coraz częściej przy marketach budowlanych organizowane są powierzchnie z artykułami ogrodowymi. Najczęściej tworzy się je właśnie za pomocą hal namiotowych. Po sezonie wiosenno-letnim, namiot jest demontowany i przenoszony lub przechowywany do kolejnej wiosny.

To samo dotyczy wszelkich eventów, zawodów sportowych i imprez. Podczas organizacji takich wydarzeń hale namiotowe znakomicie sprawdzają się jako zaplecze socjalne lub magazyn pomocniczy. Po wydarzeniu hala jest demontowana.

Co oprócz mobilności oferują hale namiotowe firmy Łukasiuk?

Inwestycja w hale namiotowe to szereg korzyści i to nie tylko tych związanych z mobilnością obiektu. Przede wszystkim koszt wzniesienia hali namiotowej jest zdecydowanie niższy niż w przypadku budynków murowanych. Niższa cena idzie w parze z wysoką funkcjonalnością, dlatego hale namiotowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Trzeba podkreślić również, że czas wznoszenia hali namiotowej jest zdecydowanie krótszy niż budowa tradycyjnego budynku.

Namioty z powodzeniem funkcjonują w wymagających obszarach przemysłu takich jak branża spożywcza lub automotive. Namioty można też spotkać w nowoczesnych gospodarstwach rolniczych, w których pełnią funkcję magazynu na płody rolne lub magazynu na maszyny.

Ponadto hale namiotowe wykorzystuje się jako magazyny wysokiego składowania. Tak zagospodarowana przestrzeń magazynowa to kwintesencja nowoczesności w logistyce. Stawianie magazynów wysokiego składowania często związane jest z pełną automatyzacją procesów w nich zachodzących. Dedykowane regały i środki transportu wewnętrznego usprawniają przepływ materiałów.

Jak widać, hale namiotowe to przede wszystkim uniwersalność. Wszystkie powyższe cechy obiektów firmy Łukasiuk sprawiają, że stają się one ciekawą alternatywą dla budynków murowanych. Hale namiotowe są w stanie zrewolucjonizować szeroko pojęte magazynowanie.

Ile trwa demontaż hali namiotowej?

czas demontażu hali

We współczesnym biznesie liczy się szybkość w podejmowaniu decyzji i w reagowaniu na czynniki zewnętrzne – w tym także gospodarcze. Dlatego też, hale namiotowe marki Łukasiuk są wznoszone w taki sposób, aby proces demontażu hali przebiegał sprawnie i efektywnie.

 

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie o czas trwania demontażu hali namiotowej. Jest to uzależnione bowiem od dużej liczby czynników. Takich jak na przykład gabaryty hali.

 

W ofercie firmy Łukasiuk występują zarówno małe hale namiotowe, jak i te pokaźnych wymiarów. Wziąwszy więc pod uwagę duże różnice w powierzchni poszyć i w liczbie elementów stalowych, demontaż może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Wpływa to oczywiście również na cenę demontażu hali namiotowej.

 

Duże znaczenie w kontekście demontażu obiektu mają też: liczba okien i bram, rodzaj hali (izolowana bądź nieizolowana) oraz liczba i stopień zaawansowania instalacji branżowych i technologicznych.

 

Podsumowując, demontaż i przeniesienie hali namiotowej to proces, który przy pomocy fachowców przebiega bardzo sprawnie. Profesjonalna ekipa już w kilka dni jest w stanie przenieść poszczególne elementy i przystąpić do ponownego montażu hali namiotowej w nowym miejscu. W nowoczesnym biznesie jest to bardzo cenna cecha, która daje pewnego rodzaju elastyczność i pozwala na lepsze dostosowywanie się do zmieniającego się rynku.
Napisz do nas

Napisz do nas