Duże hale namiotowe krok po kroku — jak wznieść obiekt zapewniający optymalną przestrzeń?

duże hale namiotowe

Czy hala namiotowa to z założenia obiekt raczej średniej wielkości? Jak duża może być hala namiotowa? To obiegowe wątpliwości, z którymi spotykamy się prowadząc rozmowy z klientami. Oczywiście kubatura hal może być różna, tak jak różne bywają uwarunkowania działki czy przeznaczenie hal namiotowych. Dlatego finalnych rozwiązań może być wiele, co przekłada się z kolei na to, że w naszym portfolio mamy obiekty o powierzchni od 200 m2 do ponad 1700 m2 i więcej.

Duże hale namiotowe nie należą przy tym do rzadkości. Z naszej praktyki wynika, że sięgają po nie zarówno średnie, jak i duże przedsiębiorstwa, które potrzebują szybko powiększyć przestrzeń magazynową lub produkcyjną. Ponadto inwestycyjny charakter takich hal namiotowych jest dla firm także coraz częściej argumentem „za” – szczególnie gdy swoją stabilność i przyszłość budują na sprawdzonych, perspektywicznych inwestycjach.

Z tego powodu skupimy się w tym artykule na dużej hali namiotowej. Zwrócimy uwagę na kilka aspektów ważnych przy planowaniu, projektowaniu i budowie obiektu o powierzchni minimum 1000 m2.

Duża hala namiotowa – najważniejsze etapy projektu

etapy budowy dużej hali namiotowej

Krok 1 – Analiza

Każda realizacja zaczyna się od określenia przeznaczenia obiektu i wyboru miejsca, gdzie ma zostać wybudowany. Jeśli już na tym etapie współpracujemy z inwestorem, dokładnie analizujemy jego oczekiwania względem hali i robimy wizję lokalną terenu – wszystko po to, aby stworzyć dopasowaną i precyzyjną ofertę wraz z kosztorysem i koncepcją funkcjonalną dużej hali namiotowej.

Krok 2 – Projekt i uzyskanie pozwoleń

Następnym krokiem jest stworzenie projektu i dopasowanie inwestycji do wymogów formalno-prawnych.
Przed sporządzeniem projektu architektoniczno-budowlanego należy sprawdzić stan działki, w tym:
  • Rodzaj działki – upewnić się, czy jest to działka rolna, budowlana, rolno-budowlana. W świetle polskiego prawa istnieje możliwość wzniesienia hali namiotowej na działce rolnej, gdy ma być wykorzystywana w rolnictwie np. do magazynowania płodów rolnych czy garażowania maszyn.
  • Stan uzbrojenia – sprawdzić, czy jest możliwościach podłączenia mediów i instalacji.
  • Potencjał komunikacyjny – jaki jest dojazd, możliwość rozbudowy dojazdu itp.
  • Stan gruntu – wykonać pomiary geotechniczne, sprawdzić warunki gruntowe, poziom wód gruntowych itp.

 

Na tym etapie istotne jest też określenie, czy hala ma być użytkowana przez wiele lat, czy maksymalnie do 180 dni. Od tego zależy, czy inwestycja realizowana będzie w oparciu o pozwolenie na budowę, czy też na podstawie zgłoszenia.
Przygotowywany projekt budowlany, zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego w 2023 roku, musi zawierać:
  • plan zagospodarowania terenu,
  • projektowanie architektoniczno-budowlane,
  • projekt techniczny, który określa rozwiązania konstrukcyjne, obliczenia oraz charakterystykę energetyczną.

 

Więcej informacji: Hala namiotowa — pozwolenie czy zgłoszenie w 2023? Jak przygotować się pod budowę? Lista formalności

 

Z doświadczenia wiemy, że duże a także niestandardowe hale namiotowe są budowane raczej z myślą o wieloletnim użytkowaniu, a wielkość hali namiotowej prawie zawsze idzie w parze z założeniami o dłuższej eksploatacji. W takiej sytuacji zawsze konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

 

Krok 3 – Montaż

 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, można przystąpić do realizacji pod nadzorem kierownika budowy. Prace budowlane i montażowe obejmują zazwyczaj: prace ziemne (z dostosowaniem terenu), wykonanie fundamentów, ustawienie stalowej konstrukcji, wykonanie dachu i ścian, osadzenie okien i bram, montaż infrastruktury wspomagającej, prace wykończeniowe i obróbki blacharskie, położenie posadzki.

 

Proces zamyka skompletowanie dokumentacji powykonawczej, pomiary kontrolne oraz zgłoszenie zakończenia prac i uzyskanie na tej podstawie pozwolenia na użytkowanie.
  • Jako producent hal namiotowych nie tylko podejmujemy się montażu. Pomagamy klientom w przygotowaniu i skompletowaniu wymaganej dokumentacji.
  • Oferujemy formułę współpracy opartą na tzw. generalnym wykonawstwie, w ramach którego zajmujemy się wszystkim – od skompletowania dokumentacji przez przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego po budowę hali namiotowej.
  • Oczywiście o przygotowanie dokumentacji projektowej i pozostałe formalności klient może też zadbać sam. Naszym zadaniem pozostaje wówczas szybkie i profesjonalne wzniesienie hali namiotowej. Taki rodzaj współpracy określamy mianem współpracy standardowej.

Bezpieczne korzystanie z dużych hal namiotowych

Produkujemy hale namiotowe zgodnie z najwyższymi standardami, stosując normy bezpieczeństwa i uwzględniając europejskie wymagania w zakresie spawalnictwa.
Każda duża hala namiotowa Łukasiuk posiada certyfikaty zakładowej kontroli produkcji certyfikowany przez renomowaną firmę TÜV Rheinland i CE. Jest to obiekt zaprojektowany i wybudowany tak, aby był maksymalnie bezpieczny dla użytkowników.
Jednym z wyznaczników tej niezawodności i skuteczności jest m.in. prawidłowe przystosowanie do stref śniegowych. W Polsce obowiązuje podział na 5 stref śniegowych. Konstrukcja hali musi być na tyle wytrzymała, aby udźwignąć obciążenie śniegiem, powstałe na skutek opadów przewidywanych dla danej części kraju.
Konstrukcje hal Łukasiuk są nie tylko dostosowane do obciążeń śniegiem zgodnie z normą PN-EN 1991-1-3. Wdrażamy także autorskie rozwiązania, które szczególnie podnoszą bezpieczeństwo i niezawodność naszych hal namiotowych. W halach typu Thermo i z systemem Anti Drip oferujemy dach z podwójnej plandeki, tzw. dach pompowany, który minimalizuje ryzyko zalegania śniegu i tworzenia się worków śnieżnych. Ponadto, w każdym modelu hali, montujemy dach pod kątem 21 stopni, co także zapobiega zaleganiu śniegu.

Najpopularniejsze zastosowania dużych hal namiotowych – w jakich branżach i sektorach?

Wspominaliśmy wcześniej, że bardzo często klienci duże hale namiotowe traktują jak inwestycję na lata. Poza tą przesłanką wielkość hali namiotowej zawsze uwarunkowana jest oczywiście potrzebami biznesowymi inwestora. Są branże, dla których wielkopowierzchniowe hale namiotowe stanowią idealne rozwiązanie, będąc wyjątkowo funkcjonalnymi magazynami, halami przemysłowo-produkcyjnymi. To zdecydowanie rolnictwo, różne sektory przemysłu i branża logistyczna, eventowa.
Przykłady dużych hal namiotowych Łukasiuk

Rolnictwo

dwie hale w Przelewicach
Hale namiotowe są dobrą alternatywą dla budynków murowanych w przedsiębiorstwach rolnych, bo z powodzeniem zastępują m.in. tradycyjne stodoły. W Przelewicach (woj. zachodniopomorskie) wybudowaliśmy 2 klasyczne hale rolnicze (Classic) o powierzchni 1750 m2 każda. Hale są przestronne. Klient może w każdej chwili ustawić ściany oporowe lub dostosować wnętrze do innych, aktualnych potrzeb gospodarstwa.

Przemysł – konstrukcje aluminiowe

duża hala namiotowa w miejscowości Ociąż
Hale przemysłowe dla klienta z Ociąża (woj. wielkopolskie) to dwa takie same obiekty o powierzchni 1100 m2 każdy. Hale wyróżniają się bardzo wysoką termiką, ponieważ zastosowaliśmy w nich tzw. sufit technologiczny, czyli podwieszkę z płyt TERM PIR AGRO oraz dodatkowe płyty warstwowe na ścianach bocznych, montowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz hali. Poza tym na uwagę zasługują szerokie okna i przeszklenia w bramach panelowych. Ściany i dach można myć.

Przemysł morski – wyposażenie jachtów

hala namiotowa w Łozienicy
Hala magazynowa w Łozienicy (woj. zachodniopomorskie) to obiekt Thermo (izolowany, z dachem pompowanym) i zarazem jedna z naszych ciekawszych realizacji. Najpierw wznieśliśmy tu halę o powierzchni 1760 m2, jednak po jakimś czasie klient postanowił rozbudować obiekt o kolejne 1320 m2. W rezultacie magazyn na łodzie, kadłuby ma obecnie powierzchnię 3080 m2.
Warto podkreślić, że ewentualnymi ograniczeniami dla budowy dużej hali może być nie tyle specyfika branży, co indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa, wielkość działki, warunki glebowe itp. czynniki.

Ile kosztuje budowa dużej hali namiotowej?

W przypadku budowy hali namiotowej o powierzchni 1000 m2 i więcej na kosztorys całego przedsięwzięcia wpływają różne czynniki. Wiele zależy od ceny i ilości zużytych materiałów, ewentualnych dodatkowych pomiarów, skomplikowania projektu architektoniczno-budowlanego, liczby zamontowanych okien, bram oraz rodzaju i liczby instalacji technicznych. Na pewno im bardziej niestandardowy jest projekt hali namiotowej, tym mniej przewidywalne są koszty jego realizacji.

Ceny dużych hal namiotowych w ofercie Łukasiuk również uzależnione są od wymienionych czynników. Poza tym jednak proponujemy inwestorom bardzo dobrze skalkulowane, które produkujemy „od ręki”, hale namiotowe w opcji STANDARD. Ta skrócona oferta to 4 hale – 2 Classic i 2 Thermo. Oferta powstała na bazie sygnałów z polskiego rynku i lat współpracy z inwestorami. Proponowane modele są dostosowane metrażowo i funkcjonalnie do najpopularniejszych formatów hal namiotowych na rynku.

Ich jedną z największych zalet jest to, że ich produkcja jest maksymalnie zoptymalizowana, co pozwala uzyskać najlepsze efekty przy najmniejszych nakładach. Co za tym idzie już na wstępnie możemy określić ich cenę.

W ofercie STANDARD mamy także hale o 1000 m2. To hala nieocieplana Classsic o wymiarach 20 x 50 x 4,5 m za 285 000 zł netto oraz hala ocieplana Thermo o wymiarach 20 x 50 x 4,65 m za 378 000 zł netto. Co warto dodać i podkreślić, są to obiekty pełnowartościowe (tak rozumiemy określenie „standard”), udoskonalone pod kątem kosztów, ale nie kosztem jakości – idealna propozycja dla tych, którzy szukają ekonomicznych, funkcjonalnych i szybkich rozwiązań, gdy chcą zwiększyć powierzchnię magazynową lub produkcyjną.

Napisz do nas

Napisz do nas