Mając doświadczenie z realizacji wielu obiektów namiotowych (hal 1000 m2 i większych), wiemy, że najważniejsze jest otwarcie się na potrzeby klienta i zrozumienie ich. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac przeprowadzamy wizję lokalną i dokładny wywiad z inwestorem. Na tej podstawie planujemy kolejne etapy wznoszenia hali namiotowej.
Rodzaj współpracy
Po wstępnych ustaleniach, klient staje przed wyborem formy współpracy. W naszej ofercie znajdują się dwa warianty:
- Forma standardowa – w tej formie inwestor musi się liczyć z kilkoma obowiązkami, których musi dopilnować na własną rękę. Jest to między innymi skompletowanie dokumentów, które są wymagane między innymi podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę. W formie standardowej, jako wykonawca inwestycji zobowiązujemy się do wykonania prac budowlanych powyżej gruntu oraz przygotowania projektu technicznego branży konstrukcyjnej.
- Forma kompleksowa – realizacja inwestycji w tej formie rozpoczyna się od wspólnego opracowania koncepcji obiektu. Na podstawie stworzonego projektu architektoniczno-budowlanego (firma Łukasiuk może opracować całą dokumentację projektową) prowadzimy prace budowlane w pełnym zakresie łącznie z wykonaniem prac fundamentowych. Ponadto firma Łukasiuk może wyręczyć inwestora w składaniu wniosków formalnych koniecznych do rozpoczęcia budowy.
Dokumentacja i pozwolenia
Hale namiotowe powstają na podstawie pozwolenia na budowę. Wyjątkiem są hale eksploatowane okresowo (maksymalnie 180 dni). Takie mogą powstać na podstawie zgłoszenia.
Pozwolenie na budowę można uzyskać od starosty powiatowego. W tym celu, we właściwym urzędzie, w wydziale architektury bądź urbanistyki, trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- decyzję o wydaniu warunków zabudowy (jeśli w danym obszarze nie występuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego).
- wypis z rejestru gruntów dla swojej działki oraz działek sąsiednich;
- wyrys z mapy ewidencji gruntów;
- projekt budowlany;
- uzgodnienia wraz z warunkami technicznymi przyłączeń uzyskane od dostawców mediów;
- potwierdzenia projektanta oraz sprawdzającego o fakcie, iż projekt budowlany został wykonany zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
- potwierdzenie uprawnień projektantów.
Najważniejszym dokumentem spośród powyższych jest oczywiście projekt budowlany. Od zeszłego roku zmienił on nieco swoją formę i składa się z następujących elementów:
- projektu zagospodarowania terenu lub działki;
- projektu architektoniczno-budowlanego;
- projektu technicznego.
Warto podkreślić, że projekt techniczny nie jest konieczny do uzyskania pozwolenia. Można go przekazać bezpośrednio kierownikowi budowy przed rozpoczęciem prac. Warto też zawsze skonsultować projekt z miejscowym architektem, by zweryfikować zamierzenia budowlane z MPZP lub wydanymi warunkami zabudowy.
Prace montażowe
Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń, można rozpocząć prace. Pierwszym etapem jest zadbanie o grunt, na którym powstanie hala namiotowa. Tutaj należy się liczyć z koniecznością wykonania takich prac, jak: zrywanie warstwy organicznej, odwodnienie terenu, wykopy, utylizacja nieużytków. Czasem – w przypadku gruntów niespoistych, nienośnych – trzeba dokonać wymiany i stabilizacji gruntu.
Następnie można przejść do przygotowania fundamentów. Fundamenty możemy podzielić na 3 grupy:
- Tzw. pecki fundamentowe – zbrojone elementy betonowe o bryle sześcianu, przeważnie o wymiarach 1 × 1 × 1 m, posadowione na gruncie nośnym. Jest to najtańsze rozwiązanie.
- Płyta fundamentowa – wykonana najczęściej z żelbetu. Jest odporna na odkształcenia ze względu na dużą powierzchnię, na którą rozkładają się siły obciążające.
- Standardowe fundamenty – stopy fundamentowe składające się z podstawy i komina oraz powalina pomiędzy stopami fundamentowymi.
Fundamenty wykonuje się zgodnie z projektem, a ich rodzaj jest dostosowywany do powierzchni budynku i specyfiki terenu.
Po przygotowaniu fundamentów można przystąpić do wznoszenia konstrukcji stalowej obiektu. Na szkielet hali namiotowej składają się takie elementy jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Aby obiekt był odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, newralgiczne elementy konstrukcji są cynkowane ogniowo. Ponadto konstrukcje stalowe są produkowane z zachowaniem standardu „RFA – ready for assembly”.