Hala jednospadowa, czy dwuspadowa? Podobieństwa, różnice i zastosowania

hala jednospadowa czy dwuspadowa

Każdy element hali namiotowej spełnia określoną funkcję. Z doświadczenia wiemy, że podczas projektowania i wznoszenia hali namiotowej, ważne są zarówno szczegóły (np. rodzaj stolarki okiennej) jak i elementy newralgiczne. Do takich z pewnością należy dach obiektu, ponieważ stanowi ważną część konstrukcji. W tym artykule porównamy konstrukcje dachów jednospadowych i dwuspadowych w halach namiotowych, wraz z ich głównymi cechami i zastosowaniem.

Zanim wykonamy dach

proces wznoszenia hali

Wznoszenie hali namiotowej to proces, na który składa się kilka etapów. Sam montaż dachu jest jednym ze środkowych etapów. Zanim zostanie wbita przysłowiowa łopata, konieczne jest wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego. W jego skład wchodzi część rysunkowa i opisowa.

Jeżeli obiekt będzie eksploatowany dłużej niż 180 dni, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli wznoszona hala ma być eksploatowana tymczasowo (do 180 dni), wystarczy zgłoszenie.

Roboty należy rozpocząć od zagospodarowania terenu i utylizacji nieużytków. Następnie przychodzi czas na przygotowanie fundamentów (najczęściej w postaci stóp fundamentowych). Na fundamentach wznoszona jest konstrukcja stalowa, powstająca z takich elementów jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne.

Po wzniesieniu konstrukcji hali namiotowej przychodzi czas na montaż dachu, który może mieć różne warianty.

Plan zagospodarowania przestrzennego

To, jaki dach zostanie wybrany, zależy nie tylko od preferencji i potrzeb inwestora. Kluczową rolę odgrywa również plan zagospodarowania przestrzennego lub wydane warunki zabudowy. W wielu obszarach naszego kraju w planie zagospodarowania przestrzennego zawarte są ograniczenia związane z rodzajem i formą pokrycia dachowego, a nierzadko nawet z jego kolorem.

Hala magazynowa jednospadowa

Konstrukcje stalowe jednospadowe są najczęściej wykorzystywane w niewielkich powierzchniach magazynowych, gdzie różnica wysokości wynikająca ze spadku dachu nie jest tak dotkliwa.

Poza tym konstrukcja stalowa dachu jednospadowego jest alternatywą, gdy w grę wchodzą specyficzne warunki zabudowy. Co to oznacza? Otóż inwestor może dysponować jedynie działką długą i wąską. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest właśnie konstrukcja jednospadowa, która jest najczęściej stosowana właśnie w budynkach o takich wymiarach. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku budynku usytuowanego w pobliżu granicy działki.

Hala magazynowa dwuspadowa i dachy dwuspadowe

hala magazynowa dwuspadowa
  • Dachy dwuspadowe w przeciwieństwie do jednospadowych nie mają ograniczeń powierzchniowych. Możliwość pokrycia hali namiotowej o bardzo dużej rozpiętości to niewątpliwie jedna z największych zalet tego typu rozwiązania.
  • Warto również wspomnieć o tym, że zastosowanie dachu dwuspadowego zmniejsza powierzchnie ścian bocznych, co skutkuje oszczędnością materiału potrzebnego na ich obudowę.
  • Jeżeli zachowany zostanie odpowiedni kąt nachylenia, dach dwuspadowy umożliwia też efektywniejsze odprowadzanie wody opadowej.
  • Wielu inwestorów zwraca uwagę na estetykę. Dach dwuspadowy, w przeciwieństwie do jednospadowego, nadaje obiektowi klasycznego wyglądu.

Dach jednospadowy i dwuspadowy w hali namiotowej – z jakiego materiału?

Podczas doboru rozwiązań technologicznych dla naszej hali namiotowej, trzeba wybrać nie tylko rodzaj dachu (jednospadowy bądź dwuspadowy), ale również materiał, z jakiego będzie wykonany. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma to, co ma być składowane wewnątrz obiektu oraz jakie warunki mają w nim panować.

Do hal nieocieplanych, typu Classic, Łukasiuk proponuje dach wykonany z pojedynczej plandeki. Charakteryzuje się on prostotą i nie zapewnia dobrej izolacji termicznej. Gramatura plandek, które stosujemy na halach typu Classic to około 650 – 680 g/m2. Plandeka zazwyczaj jest dzielona na części. Wymiary każdej części zależą od konstrukcji dachu hali (przede wszystkim od odległości przęseł).

Jeśli inwestorowi zależy właśnie na tym, aby utrzymywać wewnątrz obiektu stałe warunki przez cały rok, idealnym rozwiązaniem będzie hala namiotowa typu Thermo z dachem pneumatycznym.

Dach pneumatyczny wykonany jest z podwójnej plandeki oraz wyposażony w wentylator, który utrzymuje odpowiednie ciśnienie między plandekami. Takie rozwiązanie gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność termiczną i pozwala utrzymać wewnątrz obiektu stałą temperaturę oraz wilgotność. Sprawdza się to szczególnie w obiektach, w których składowane są materiały wymagające specyficznych warunków (np. żywność).

Dach pneumatyczny zapobiega skraplaniu się pary wodnej przy suficie hali. Takie zjawisko często towarzyszy nagłym zmianom temperatury. Ponadto konstrukcja dachu pneumatycznego w miesiącach zimowych ułatwia zsuwanie się śniegu.

Konstrukcja stalowa dachu a normy

normy konstrukcji dachu

Najważniejszym rozporządzeniem traktującym o konstrukcjach stalowych dachów jest norma PN-EN 1090 Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych. Zapisy, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas projektowania hal namiotowych i ich pokryć to:

  • część 2 normy: Wymagania techniczne dotyczące wykonania konstrukcji stalowych;
  • część 4 normy: Wymagania techniczne dotyczące profilowanych na zimno stalowych elementów konstrukcyjnych oraz konstrukcji poszycia dachów, sufitów, stropów i ścian.

Warto wspomnieć również, że pierwsza część powyższej normy zawiera określoną specyfikację oceny stałości właściwości użytkowych AVCP (ang. Assessment and Verification of Constancy of Performance) elementów wytwarzanych ze stalowych i aluminiowych wyrobów. W taki sposób przeprowadzana jest ocena zgodności m.in.:

  • właściwości elementów konstrukcyjnych ze stali lub aluminium, które trafiają na rynek wyrobów budowlanych;
  • elementów stalowych, które używane są w konstrukcjach zespolonych i żelbetowych;
  • elementów stosowanych w konstrukcjach budowlanych;
  • elementów konstrukcyjnych oraz ich zestawów wytwarzanych seryjnie i nieseryjnie;
  • elementów wykonanych z wyrobów konstrukcyjnych walcowatych, profilowanych na zimno lub z zastosowaniem innych technologii.

Zastosowanie hal namiotowych ze względu na rodzaj poszycia

Jak już wspomnieliśmy, hale z dachami jednospadowymi są stosowane w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, kiedy budynek nie ma zbyt dużej rozpiętości, a inwestorowi zależy na szybkiej realizacji hali namiotowej. Po drugie, gdy inwestor ma do dyspozycji wąską i stosunkowo długą działkę lub kiedy obiekt ma być ulokowany blisko krawędzi działki.

W pozostałych przypadkach inwestorzy wybierają hale namiotowe z dachem dwuspadowym. Daje on ogromne możliwości szczególnie w kontekście powierzchni obiektu. W takim wariancie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń technologicznych.

 

Kolejną kwestią jest wybór rodzaju materiału, z którego będzie wykonane poszycie. Tutaj najważniejszy jest aspekt temperaturowy. Jeżeli inwestorowi zależy na utrzymaniu stałych warunków wewnątrz obiektu (niezależnie od pory roku), jedynym słusznym wyborem jest dach pneumatyczny, składający się z podwójnej plandeki. Warto przywołać przykłady magazynów funkcjonujących w branży farmaceutycznej lub przechowalni płodów rolnych i owoców. W obu przypadkach konieczne jest utrzymanie optymalnych warunków, których wymagają składowane towary.

 

Dach hali namiotowej z pojedynczej plandeki znalazł zastosowanie w halach namiotowych typu Classic. Są one przeznaczone dla inwestorów, którzy nie wymagają izolacji termicznej na wysokim poziomie. Hala pokryta pojedynczą plandeką sprawdzi się jako garaż lub magazyn wyrobów gotowych lub półproduktów w przemyśle ciężkim.

 

Podczas wyboru poszycia dachowego nie można zapominać o budżecie. Oczywiście każdy z powyższych rodzajów dachu różni się od siebie ceną. Najwyższe koszty generuje dwuspadowy dach pneumatyczny o dużej powierzchni. W zamian jednak otrzymujemy możliwości, których nie jest w stanie zagwarantować dach z pojedynczej plandeki.

 

Niezależnie od tego, które pokrycie dachu zostanie wybrane, sumaryczny koszt wzniesienia hali namiotowej jest i tak niższy niż w przypadku tradycyjnych, murowanych obiektów. Przy atrakcyjniejszej cenie hale namiotowe są równie funkcjonalne, czym zyskały zaufanie tysięcy inwestorów.

Napisz do nas

Napisz do nas