Komfort eksploatacji hal z płyty warstwowej jest porównywalny z użytkowaniem budynków murowanych. Oba warianty można dostosować do potrzeb i preferencji użytkownika. Rozwiązania w budynkach murowanych są dobrze znane. W przypadku hal namiotowych, dostosowanie obiektu do pełnionej funkcji może nie być dla wszystkich tak oczywiste. Jako Łukasiuk, producent hal z wieloletnim doświadczeniem, możemy zaproponować naszym klientom ergonomiczne i wydajne rozwiązania – dla każdego etapu inwestycji.
Już sam szkielet hali, czyli konstrukcja stalowa, może mieć wiele wariantów. Mowa tu przede wszystkim o gabarytach obiektu. Dzięki temu magazyn namiotowy może spełniać swoją funkcję zarówno w rozwiniętych przedsiębiorstwach, które potrzebują dużej powierzchni magazynowej, jaki i w tych stawiających pierwsze kroki na rynku.
Na konstrukcję stalową hali namiotowej składają się następujące elementy:
- słupy,
- belki,
- dźwigary,
- płatwie,
- rygle,
- stężenia,
- elementy złączne.
Hala namiotowa z płyty warstwowej może być wyposażona w dach pneumatyczny. Jest to poszycie składające się podwójnej plandeki i pompy utrzymującej odpowiednie ciśnienie pomiędzy warstwami. Takie rozwiązanie daje możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu, co jest niezbędne w wielu branżach (np. w branży farmaceutycznej czy też spożywczej). Hala namiotowa z dachem pneumatycznym daje też inne korzyści. Pierwszą z nich jest redukcja zjawiska skraplania się pary wodnej pod powierzchnią sufitu. Drugą cechą, która daje duży komfort użytkowania obiektu w zimie, jest brak zalegającego śniegu na powierzchni dachu.
Również wyposażenie oraz elementy wykończeniowe hali namiotowej mogą być zróżnicowane. Zaczynając od stolarki otworowej, hala namiotowa może być wyposażona w okna stałe, rozwieralne, uchylne, otwierane ręcznie lub automatycznie. W obszarze bram, inwestor ma także szeroki wybór. Dostępne są warianty przesuwne, harmonijkowe lub segmentowe.
Namiot magazynowy z płyty warstwowej można wyposażyć w instalacje technologiczne i branżowe. Podstawą jest oczywiście instalacja elektryczna oraz wentylacja. Ponadto, jesteśmy w stanie uzbroić halę w instalację klimatyzacyjną, sanitarną, pneumatyczną oraz oczywiście alarmową.
Dla hal spełniających funkcję logistyczną i przeładunkową, użytecznym rozwiązaniem będzie montaż doków i ramp załadowczych.
Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że hale namiotowe nie odstają od projektów hal murowanych pod względem funkcjonalności. W niektórych obszarach są wręcz bardziej innowacyjne i dają szerszy wachlarz możliwości.
Gabaryty obiektu, jego wyposażenie technologiczne oraz elementy wykończeniowe muszą być uwzględnione podczas projektowania hali namiotowej. Projekt architektoniczno-budowlany składa się z dwóch części: opisowej (m.in. przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego, układ konstrukcyjny obiektu budowlanego, schematy konstrukcyjne (statyczne), założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji) oraz rysunkowej (m.in. rzuty wszystkich charakterystycznych poziomów obiektu budowlanego, w tym widok dachu oraz przekroje).