Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża do wznoszenia hali namiotowej. Proces ten obejmuje takie czynności jak zerwanie warstwy organicznej, wymiana i stabilizacja gruntu, odwodnienie terenu, wykopy i utylizacja nieużytków.
Po przygotowaniu podłoża, możemy przystąpić do wykonania fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem dla hal namiotowych dedykowanych do składowania maszyn rolniczych są fundamenty bezpośrednie. Najczęściej są one realizowane w formie stóp fundamentowych. To one stanowią podstawę pod elementy konstrukcji.
Kolejnym krokiem jest wznoszenie wspomnianej wcześniej konstrukcji stalowej. Składają się na nią słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne. Poszczególne elementy są dopierane na podstawie obliczeń konstrukcyjnych zawartych w projekcie. Komponenty składowe konstrukcji stalowe są cynkowane, dzięki czemu cechują się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Wzniesienie konstrukcji stalowej można uznać za punkt przełomowy budowy hali namiotowej. Po tym etapie, przychodzi czas na obudowę obiektu. Hale namiotowe mogą występować w dwóch wariantach: izolowanym oraz nieizolowanym.
Hala izolowana posiada dach pneumatyczny, składający się z podwójnej plandeki. Dodatkowo, ściany takich hal są wykonane z płyty warstwowej, o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Powyższe rozwiązania gwarantują wysoki stopień izolacyjności i możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu.
Hale namiotowe nieizolowane są obudowane pojedynczą plandeką (dach) oraz blachą falistą bądź trapezową (ściany).
Etap końcowy stanowią obróbki blacharskie, wyposażenie hali w stolarkę otworową i instalacje branżowe oraz przygotowanie posadzek. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na późniejszą eksploatację obiektu. W kontekście składowania maszyn rolniczych, należy odpowiednio dobrać technologię. Odbywa się to na podstawie analizy przyszłego przeznaczenia hali i tego, jakiego rodzaju maszyny będą w niej przechowywane.