Decydując się na budowę hali namiotowej koniecznie należy przeprowadzić research rynku. Warto też zapoznać się z opiniami o halach namiotowych ich dotychczasowych użytkowników. Wszystko po to, aby wybrać najlepszą opcję i znaleźć wykonawcę, który cieszy się pozytywną opinią wśród klientów.
W Grupie Łukasiuk zrealizowaliśmy wiele inwestycji o różnej skali i różnym przeznaczeniu. Naszym Klientom udostępniamy do wglądu referencje od Inwestorów, z którymi zbudowaliśmy hale namiotowe.
W trakcie budowy hali, istotną sprawą jest także dokładne prześledzenie aspektów prawnych związanych z pozwoleniami na budowę hali namiotowej. Jak podpowiadają dotychczasowi użytkownicy, warto poszukać partnera, który oferuje kompleksowe wsparcie i poprowadzi nas krok po kroku przez wszelkie formalności. W Grupie Łukasiuk oferujemy formułę współpracy, w której zajmujemy się komplementowaniem dokumentacji i dopełnieniem spraw urzędowych w imieniu Klienta.
Dzięki wieloletniej pracy w branży i setkom zrealizowanych projektów, możemy śmiało wyszczególnić wady i zalety, które zauważają użytkownicy hal namiotowych.
Podsumowując, wśród zalet hal namiotowych można wymienić:
- Mobilność – hala namiotowa może zostać przeniesiona w inną lokalizację niewielkimi nakładami pracy i czasu.
- Krótki czas realizacji – hala namiotowa powstaje znacznie szybciej niż tradycyjne budynki murowane.
- Uniwersalność – w namiocie można urządzić magazyn, który doskonale sprawdzi się w każdej branży – od przemysłu po rolnictwo.
- Niskie koszty eksploatacji – dzięki obiektom typu Thermo, użytkownik może zaoszczędzić na ogrzewaniu hali w sezonie zimowym.
- Bezpieczeństwo – magazyn namiotowy to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa dla składowanych materiałów, ale również dla pracowników. Hale Łukasiuk posiadają międzynarodowe certyfikaty.
Do wad hal namiotowych można zaliczyć:
- Trwałość – hala namiotowa najprawdopodobniej nie będzie służyć użytkownikowi tak długo, jak budynek murowany.
- Słaba izolacyjność termiczna – ta wada dotyczy wyłącznie nieizolowanych hal typu Classic, których eksploatacji w sezonie zimowym może być utrudniona. Alternatywą są hale typu Thermo, przystosowane do użytkowania podczas niskich temperatur.
Popularne rodzaje i zastosowania hal namiotowych
Hale namiotowe można podzielić na wiele sposobów. Najpopularniejszym kryterium jest jednak izolacyjność termiczna. W tej kategorii występują hale typu Classic (nieizolowane) oraz Thermo (izolowane). Czym się różnią te dwa rodzaje?
Hale typu Classic mają ściany wykonane blachy, a dach stanowi pojedyncza plandeka. W halach typu Thermo występuje dach pneumatyczny oraz ściany wykonane z płyt warstwowych, które charakteryzują się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła.
Hale typu Thermo można z powodzenie eksploatować przez cały rok (hale namiotowe całoroczne), utrzymując wewnątrz nich stałe warunki (temperaturę, wilgotność). Dlatego też doskonale sprawdzają się w bardziej wymagających branżach, w których składowane materiały wymagają specyficznych warunków przez cały rok. W przypadku hal namiotowych z blachy jest to utrudnione.
Jakie funkcje mogą spełniać hale namiotowe? Realizowaliśmy projekty dla wielu branż, jednak do najpopularniejszych zastosowań hal namiotowych należą:
- Hale magazynowe dla przemysłu – nowoczesny przemysł wymaga elastycznych rozwiązań, dlatego przedsiębiorcy tak często sięgają po hale namiotowe. Mogą one być z łatwością dostosowywane do potrzeb danej branży. Można w nich przechowywać surowce, półprodukty oraz wyroby gotowe. Co więcej, w halach namiotowych można urządzić w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania.
- Hale dla rolnictwa – hala namiotowa może posłużyć również jako magazyn na płody rolne. Niezależnie od rodzaju uprawianych roślin, rolnicy mogą je z powodzeniem składować w halach namiotowych. To nie jedyne zastosowanie hali namiotowej w rolnictwie. Często służą jako garaże na maszyny i pojazdy rolnicze.
- Hale logistyczne – hale namiotowe są odpowiedzią na potrzeby branży logistycznej. Można w nich stworzyć obiekt przeładunkowy lub po prostu magazyn. Hale logistyczne dają możliwość zaadaptowania ich na w pełni funkcjonalną część centrum logistycznego.
- Obiekty dla sportu i rekreacji – z obiektów namiotowych bardzo chętnie korzystają stadniny koni. Wykorzystują je, jako hale do jazdy konnej. Możliwość wyposażenia w dedykowane boksy dla zwierząt i powierzchnia jeździecka pod przykryciem to wysoki komfort dla szkółki jeździectwa lub obiektu ukierunkowanego na bardziej profesjonalne jeździectwo. Hale namiotowe funkcjonują też w innych dyscyplinach sportu (np. jako infrastruktura techniczna podczas eventów sportowych, rekreacyjnych i kulturalnych).
FAQ
Czy hala namiotowa jest budynkiem?
Hala namiotowa w obecnym stanie prawnym nie jest klasyfikowana ani jako budynek, ani jako budowla.
Czy hala namiotowa jest konstrukcją skomplikowaną?
Hale namiotowe to obiekty stosunkowo proste w swojej budowie. Na samą konstrukcję składają się takie elementy jak słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia oraz elementy złączne. Do tego należy dodać tak newralgiczne elementy jak poszycia ścian i dachu.
Czy hala namiotowa może powstać na działce rolnej?
W świetle polskiego prawa istnieje możliwość wzniesienia hali namiotowej na działce rolnej. Są one wykorzystywane w rolnictwie do magazynowania płodów rolnych oraz garażowania maszyn.
Czy hale namiotowe wymagają pozwolenia na budowę?
W niektórych sytuacjach halę namiotową można wznieść wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Taką halę tymczasową można eksploatować maksymalnie przez 180 dni.
Halę namiotową możemy wznieść na podstawie pozwolenia na budowę lub na podstawie zgłoszenia budowlanego. W takim przypadku halę można użytkować przez maksymalnie 180 dni. Po tym czasie należy ją zdemontować, przenieść w inne miejsce lub zalegalizować na podstawie pozwolenia na budowę.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru wykonawcy hali magazynowej namiotowej?
O jakości wykonawcy najlepiej świadczy jego portfolio. Jeżeli dany producent hali namiotowej ma na koncie wiele realizacji dla różnych branż, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że spełni nasze oczekiwania. Ponadto warto zwrócić uwagę na certyfikaty i wykorzystywane materiały.
Warto też pamiętać, że
taniej nie zawsze znaczy lepiej – co często podkreślają internauci w swoich wypowiedziach.
Jeśli chcesz wycenić odpowiednią dla siebie halę namiotową, skontaktuj się z nami. Wstępny kosztorys możemy przygotować już w 48 godzin.