Szacuje się, że straty ciepła przez źle dobraną stolarkę okienną mogą wynosić nawet 45%. Dlatego też, budując hale całoroczne, zwracamy szczególną uwagę na izolacyjność okien.
Standardowy współczynnik przenikania ciepła okien wynosi 1,1 W/(m2·K). Dla obiektów izolowanych, całorocznych, parametr powinien być niższy, co pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz hali namiotowej. Dla hal nieizolowanych, w których magazynuje się towary niewrażliwe na zmiany temperatury i wilgotność, współczynnik przenikania ciepła nie ma aż tak dużego znaczenia.
Jako producent hal namiotowych z wieloletnim doświadczeniem, pamiętamy, że bardzo ważny jest odpowiedni dobór wielkości i rozmieszczenie stolarki okiennej. Istotną kwestią jest również zabezpieczenie przeciwwłamaniowe. Dotyczy to zarówno hal namiotowych magazynowych, przemysłowych, jak i rolniczych.
Podstawowe rodzaje okien montowanych w halach to:
- stałe,
- rozwieralne,
- uchylne,
- rozwieralno-uchylne,
- otwierane ręcznie,
- automatycznie.
Dobierając bramę do hali namiotowej, należy kierować się podobnymi priorytetami, co w przypadku okien. Dla hal całorocznych, bardzo ważny jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła. Dostępne dziś na rynku bramy przemysłowe charakteryzują się dobrą izolacją akustyczną. Najczęściej stosujemy bramy stalowe bądź aluminiowe.
W zależności od możliwości infrastrukturalnych, bramy w halach namiotowych występują w trzech wariantach:
- bramy przesuwne (poruszające się po prowadnicach po zewnętrznej stronie budynku),
- bramy harmonijkowe (pionowe moduły, podczas otwierania i zamykania, składają się tworząc harmonijkę),
- bramy segmentowe (segmenty poziome, podczas otwierania bramy, chowają się pod sufitem).
Jeśli inwestor dysponuje dużą ilością miejsca na konstrukcję bramy, najczęściej montujemy wariant przesuwny (lub rzadziej: bramy harmonijkowe). Natomiast bramy segmentowe nie zajmują dodatkowej przestrzeni na zewnątrz budynku. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie bram z wbudowanymi drzwiami. Dzięki temu, nie ma konieczności montażu dodatkowych drzwi oraz otwierania całej bramy podczas wchodzenia lub wychodzenia z hali.
W magazynach namiotowych często montujemy również doki załadunkowe. Ułatwia to przepływ towarów oraz zwiększa bezpieczeństwo podczas załadunku.