Rolnictwo oraz branża spożywcza to dziedziny, dla których duże magazyny to konieczność. Biorąc pod uwagę zarówno szybki rozwój produkcji, jak i jej sezonowość, niezwykle ważna jest możliwość powiększenia przestrzeni magazynowej w jak najkrótszym czasie, bez ponoszenia wysokich kosztów. Praktyka pokazuje, że najbardziej optymalną odpowiedzią na te potrzeby są nowoczesne hale namiotowe, zapewniające bezpieczne i tanie przechowywanie.
Konieczność magazynowania ogromnych ilości produktów spożywczych czy plonów rolnych zmusza przedsiębiorców do zapewnienia im dużych powierzchni magazynowych. Tymczasem budowa hal murowanych to zwykle kosztowna inwestycja, która wymaga nie tylko wielkich nakładów finansowych, ale również mnóstwo czasu. Alternatywnym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym przez wiele firm i rolników są hale namiotowe.
W ostatnich latach obserwujemy ich rosnącą popularność w przemyśle spożywczym. Pozwalają na zwiększenie powierzchni magazynowej znacznie taniej i szybciej niż w przypadku tradycyjnego lub prefabrykowanego budynku. Co ważne, wraz z niższą ceną, inwestor otrzymuje halę, która pod względem jakościowym i wydajnościowym, nie ustępuje budynkom murowanym.
Jest to istotne zwłaszcza dlatego, że realizacja hali namiotowej przeznaczonej na składowanie produktów spożywczych lub składników do ich wytworzenia, wymaga szczególnej uwagi podczas doboru ścian zewnętrznych i dachu obiektu. Firma może dopasować odpowiednie parametry hali dokładnie do swoich potrzeb.
Przedsiębiorstwa i koncerny, dla których istotne jest powiększanie powierzchni magazynowej tylko sezonowo, szczególnie cenią sobie szybką realizację (nawet 30 dni) i niski koszt pozyskania większej powierzchni magazynowej. Są wśród nich m.in. producenci napojów lub przetworów owocowo-warzywnych.
Na każdą porę roku
Jednym z najpopularniejszych sposobów użytkowania hal namiotowych w przemyśle spożywczym jest wykorzystywanie ich właśnie jako przestrzeni magazynowej.
Zastosowanie odpowiednich materiałów wysokiej jakości i staranny proces produkcji, umożliwiają zapewnienie pełnej ochrony materiałów oraz gotowych produktów przed warunkami atmosferycznymi. Ważne jest, aby komponenty te charakteryzowały się odpowiednimi parametrami izolacji cieplnej. Hala może zostać także wyposażona w sterowniki umożliwiające konfigurację odpowiednich warunków wewnątrz obiektu m.in. temperatury lub wilgotności.
Biorąc pod uwagę, że zbyt niska lub wysoka temperatura wewnątrz hali magazynowej mogłaby mieć negatywny wpływ na gotowe produkty spożywcze, można tu odpowiednio zaplanować warunki do przechowywania. Pozwoli to zniwelować ryzyko strat finansowych dla firmy, spowodowanych zepsuciem wyrobów przeznaczonych do sprzedaży.
Tymczasem możliwość zainstalowania dodatkowego wyposażenia, m.in. wentylacji czy ogrzewania, sprawia, że w hali namiotowej można magazynować również te towary, które potrzebują bardziej specyficznych warunków. Dzięki temu możliwe jest tu przechowywanie jedzenia, wymagającego utrzymania niskiej temperatury m.in. warzyw, owoców, mięs czy ryb. To również sprawia, że taki obiekt może być wykorzystywany przez cały rok – niezależnie od warunków pogodowych.
Doceniane przez rolników
W rolnictwie hale namiotowe są często nie tylko przechowalnią dla plonów rolnych, owoców i warzyw, ale także chłodnią lub miejscem skupu. Możliwość stworzenia wewnątrz takiego obiektu odpowiedniego mikroklimatu sprzyja hodowli zwierząt lub składowaniu płodów rolnych, pasz i nawozów.
Specyfika budowy hali umożliwia efektywną ochronę roślin lub zwierząt przed warunkami atmosferycznymi. Doskonale sprawdzają się również jako budynki gospodarcze, m.in. obory, chlewnie lub kurniki. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu na przykład systemu wentylacyjnego, który sprawia, że w odpowiednich warunkach mogą w nich przebywać zwierzęta. W tym przypadku stanowią alternatywę wobec tradycyjnych budynków, wznoszonych najczęściej z drewna. Są od takich jednak zdecydowanie bardziej estetyczne i funkcjonalne.
Hale namiotowe są również wykorzystywane dla efektywnego przechowywania maszyn rolniczych, czemu sprzyjają odpowiednio zaprojektowane drogi komunikacyjne i wytrzymałe posadzki.
Mobilne i tanie w utrzymaniu
Istotną zaletą hal namiotowych stanowią koszty utrzymania, które są niższe niż w przypadku budowy i eksploatacji tradycyjnego budynku murowanego. Dobra izolacja, dzięki pokryciu ścian bocznych i szczytowych płytą warstwową oraz dodatkowe poszycie dachowe z folią termoizolacyjną, zabezpieczają obiekt przed nadmierną utratą ciepła. Z kolei system wentylacji pozwala na utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz obiektu zarówno w czasie upalnego lata, jak i mroźnej zimy.
Dla wielu przedsiębiorców działających zarówno w branży spożywczej, jak i w rolnictwie, niezwykle istotny jest fakt, że hale namiotowe dają się z łatwością przenosić z miejsca na miejsce. Bez większych przeszkód można przeprowadzić ich demontaż i ponowny montaż w innym miejscu. Możliwa jest również ich rozbudowa w dowolny sposób. Dzięki temu stanowią one bardzo atrakcyjną propozycję dla dynamicznie rozwijających się firm, zwłaszcza tych, które prowadzą swoją działalność w kilku lokalizacjach.