Hale przemysłowe a cena: co ją kształtuje i ile kosztuje trwały obiekt dla przemysłu?

hale przemysłowe a cena

Cena hali przemysłowej namiotowej i czynniki ją kształtujące. Co należy wziąć pod uwagę, analizując to, ile kosztuje hala dla przemysłu?

  1. Rodzaj współpracy z wykonawcą
  2. Rodzaj hali przemysłowej
  3. Gabaryty hali przemysłowej
  4. Prace dodatkowe
  5. Wyposażenie i prace końcowe
  6. Ile kosztuje hala przemysłowa? Podsumowanie

Przemysł coraz chętniej sięga po hale namiotowe. Przedsiębiorcy doceniają ich mobilność, krótki czas realizacji projektu oraz przede wszystkim cenę, gdyż niższym kosztem otrzymują równie funkcjonalny obiekt, co tradycyjny budynek murowany lub hala stalowa. Przemysł coraz chętniej sięga po hale namiotowe. Przedsiębiorcy doceniają ich mobilność, krótki czas realizacji projektu oraz przede wszystkim cenę, gdyż niższym kosztem otrzymują równie funkcjonalny obiekt, co tradycyjny budynek murowany lub hala stalowa. Skoro więc cena, jest tym jednym z decydujących czynników przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, warto wiedzieć, co ją kształtuje. Jakie są przybliżone koszty wybudowania hali przemysłowej? Co wpływa na ostateczny kosztorys hali przemysłowej?

Rodzaj współpracy z wykonawcą

rodzaj współpracy z wykonawcą hali

Zanim określimy, jak same prace montażowe oraz elementy obiektu wpływają na jego cenę, warto zaznaczyć, że niebagatelne znaczenie ma tu rodzaj współpracy z wykonawcą inwestycji. W naszej ofercie znajdują się przykładowo dwa warianty współpracy na linii inwestor–wykonawca:

  • Forma standardowa – w tej formie współpracy konieczne jest zaangażowanie inwestora, który zobowiązuje się do wykonania bądź aktywnego uczestniczenia w kilku procesach. Rola klienta rozpoczyna się już na etapie formalności. Jest on zobowiązany do skompletowania dokumentów, które są wymagane między innymi podczas składania wniosku o pozwolenie na budowę. Po stronie wykonawcy leży wykonanie prac budowlanych powyżej gruntu (do wcześniejszych etapów również zaangażowany jest wyłącznie inwestor) oraz wykonanie części konstrukcyjnej projektu architektoniczno-budowlanego.
  • Forma kompleksowa – w tej formie ścisła współpraca między inwestorem a wykonawcą rozpoczyna się już na etapie planowania projektu. Zaczynamy od wspólnego opracowania koncepcji obiektu. Na podstawie stworzonego projektu architektoniczno-budowlanego (tutaj możemy zrealizować całość prac projektowych) prowadzone są prace budowlane. Jako wykonawca realizujemy prace od samego początku wraz z pracami ziemnymi i fundamentowymi (nie, jak w formie standardowej – powyżej ziemi). Ponadto możemy wystąpić ze stosownymi wnioskami formalnymi koniecznymi do rozpoczęcia budowy.

To, jaką formę współpracy wybierze inwestor, zależy wyłącznie od jego potrzeb i możliwości. Forma standardowa jest polecana przedsiębiorcom, którzy posiadają własne zaplecze techniczne i personalne, umożliwiające wykonanie części prac lub szukających najbardziej ekonomicznej wersji postawienia hali namiotowej. W przemyśle jest to bardzo częste zjawisko. Nawet firmy niemające nic wspólnego z budownictwem, często dysponują działem odpowiedzialnym za utrzymanie ruchu i całego zakładu. To właśnie tacy pracownicy aktywnie uczestniczą we wznoszeniu hali namiotowej.

Jak ostateczny wybór formy współpracy wpłynie na koszt hali przemysłowej? Oczywiście za generalne wykonawstwo zapłacimy więcej niż za standardową współpracę. To, o ile procent droższa będzie taka opcja, zależy również od specyfiki projektu. Różnice mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent.

Część naszych klientów decyduje się na formę kompleksową, co sugeruje, że czasem to właśnie ta opcja jest bardziej opłacalna (mimo wyższej ceny).

Rodzaj hali przemysłowej

Co to jest hala przemysłowa i jak jej rodzaj wpływa na cenę? Wyróżnia się kilka typów hal przemysłowych. Podział uwzględnia różne kryteria, ale najpopularniejszym kryterium jest izolacja termiczna. Tutaj możemy wymienić hale typu: Classic (bez izolacji) i Thermo (z izolacją) oraz Thermo Plus (z izolacją i sufitem technologicznym).

 

Classic, Thermo i Thermo Plus

hale przemysłowe Classic

To, co rozróżnia wymienione modele to przede wszystkim ściany i dach. W halach namiotowych typu Classic ściany są wykonane z blachy trapezowej, natomiast dach to pojedyncza plandeka. W obiektach typu Thermo ściany są wykonane z płyty warstwowej, a pokrycie stanowi dach pompowany. Jest to podwójna plandeka z przestrzenią wypełnioną powietrzem, które zaciągane jest z wnętrza hali i wtłaczane w przestrzeń między plandekami, przez wentylator kanałowy.

Dzięki takim rozwiązaniom w hali przemysłowej typu Thermo można magazynować materiały i produkty, które wymagają stałych i specjalnych warunków przechowywania. Ponadto dzięki dachowi pompowanemu redukowane jest zjawisko skraplania pary wodnej pod powierzchnią sufitu oraz ułatwia zsuwanie się świeżego śniegu z dachu.

Thermo Plus to hala z izolacją, dodatkowo wyposażona w autorskie rozwiązanie firmy Łukasiuk – sufit technologiczny, czyli sufit wykonany z płyt TERM PIR AGRO.

Dzięki takiej innowacji hale Thermo Plus są najcieplejszymi halami namiotowymi oferowanymi w Polsce, pozwalającymi znacznie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Jak łatwo się domyślić, hale namiotowe typu Thermo i Thermo Plus są droższym rozwiązaniem niż obiekty nieizolowane. Dają one jednak dużo więcej możliwości w kontekście magazynowania produktów i materiałów przez 12 miesięcy w roku. Sprawdzają się m.in. w przemysłowym przetwórstwie owoców i warzyw.

Tymczasowa i wieloletnia

W niektórych przypadkach można wznieść halę namiotową na podstawie zwykłego zgłoszenia. W takiej sytuacji jednak inwestor może eksploatować ją przez maksymalnie 180 dni. Jeżeli takie warunki pokrywają się z jego potrzebami, to warto rozważyć wariant tymczasowy – jest to bowiem zawsze nieco tańsza opcja niż wznoszenie hali na podstawie pozwolenia na budowę. Oszczędność wynika z braku konieczności przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.

Gabaryty hali przemysłowej

Jednym z czynników, który ma największy wpływ na cenę hali przemysłowej, są jej gabaryty. Im większa hala przemysłowa, tym oczywiście większy koszt jej wzniesienia (w znacznej większości przypadków).

Sformułowanie „gabaryty” nie zostało tu użyte przypadkowo. Otóż nie tylko powierzchnia obiektu się liczy. Hale namiotowe coraz częściej są wykorzystywane jako magazyny wysokiego składowania. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja daje takie możliwości. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego przemysłu, który coraz chętniej sięga po takie rozwiązania.

Im wyższy, szerszy i dłuższy obiekt, tym więcej materiału potrzeba, aby zapewnić hali przemysłowej trwałość i zgodność z normami, według których projektowane są takie obiekty (m.in. PN-EN 1990:2004 Eurokod – Podstawy projektowania konstrukcji; PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-3: Oddziaływania ogólne – Obciążenie śniegiem; PN-EN 1991-1-4:2008 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje — Część 1-4: Oddziaływania ogólne – Oddziaływania wiatru).

Prace dodatkowe

Prace dodatkowe to bardzo indywidualna kwestia. Zakres tych prac zależy od potrzeb inwestora, złożoności projektu czy też sytuacji wyjściowej, którą wykonawca zastaje na placu budowy, przed rozpoczęciem montażu.

Doskonałym przykładem są prace z szeroko pojętym zagospodarowaniem terenu. W niektórych przypadkach konieczna jest utylizacja nieużytków, wyrównanie terenu czy też wykonanie odwodnienia. Wszystkie te prace znacząco wpływają na koszty ponoszone przez inwestora.

Wyposażenie i prace końcowe

Ostatnim czynnikiem, który należy rozpatrywać w kontekście ceny hali dla przemysłu, jest jej wyposażenie. Rodzaj, jakość, ilość, specyfika wyposażenia zależą od tego, jakie zastosowanie ma mieć hala przemysłowa i w jakiej branży będzie funkcjonować.

Co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia hali?

  1. Instalacje. Podstawowym „uzbrojeniem” obiektu są instalacje: elektryczna, wentylacyjna i sanitarna. Można je jednak wzbogacić o automatykę sterującą, instalację grzewczą czy też telekomunikacyjną. Każde rozwiązanie, bardziej zaawansowane od wariantu podstawowego, generuje dodatkowe koszty. Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach, wyposażenie hali w dodatkowe instalacje jest konieczne.
  2. Bramy. W hali przemysłowej dobór odpowiedniej bramy zależny jest – poza wspomnianym już przeznaczeniem – także od wielkości obiektu. Popularnym modelem w halach wielkopowierzchniowych zakładów przemysłowych są bramy przesuwne, które mogą być instalowane na zewnątrz bądź wewnątrz obiektu. Są one dostępne w 2 wariantach:
    – w wersji z prowadnicą dolną i elementami oporowymi.

    – w wersji podwieszanej, bez prowadnicy dolnej

    Wariantywność rozwiązań dotyczy też ocieplenia, szczelności bramy. Bramy przesuwne hali przemysłowej mogą zostać wykonane z ociepleniem lub bez ocieplenia.

    Innym rodzajem bram do hal przemysłowych są bramy segmentowe.
    Brama segmentowa zbudowana jest z połączonych ze sobą paneli. Porusza się na prowadnicach, a otwiera się pionowo („do góry”). Po otwarciu brama może być odstawiana w jednej z trzech pozycji: poziomo pod sufitem, pionowo nad otworem wjazdu/wyjazdu lub w nachyleniu (pod kątem) i prowadzona po kącie dachu. W efekcie przestrzeń w środku jest maksymalnie wykorzystana, a skrzydło nie blokuje miejsca. Dużym ułatwieniem jest też elektryczny napęd, zazwyczaj stosowany w tego typu bramach, choć sterować bramą można także za pomocą ręcznej przekładni łańcuchowej.

  3. Okna. Zapewniają dopływ naturalnego światła, co w przypadku niektórych obiektów ma zasadnicze znaczenie. Jednak warto podkreślić, że hale namiotowe bardzo dobrze funkcjonują również bez okien, ponieważ plandeka (tak pojedyncza, jak i podwójna) dobrze przepuszcza światło. Okna hal przemysłowych mogą być uchylne, rozwieralne, rozwieralno-uchylne i otwierać się ręcznie lub automatycznie. Ale równie dobrze mogą być to okna stałe (nie otwierają się) lub ekonomiczniejsze naświetla ścienne z poliwęglanu, których montaż warto rozważyć szczególnie w halach nieocieplanych, z blachy trapezowej.
  4. Posadzki. Mówiąc o pracach końcowych, nie można zapomnieć o przygotowaniu posadzki. Inwestor może wybrać najtańszą wersję posadzki – tj. wykonaną z kostki brukowej lub droższe alternatywy, np.: posadzkę betonową lub posadzkę wykończoną żywicami polimerowymi lub epoksydowymi (posadzki hybrydowe).
    Na pewno najpopularniejszym rodzajem posadzek w halach przemysłowych są różne warianty posadzki betonowej (z rozproszonym zbrojeniem stalowym, z siatkami zbrojeniowymi).

 

Więcej informacji na temat posadzek w halach magazynowych i przemysłowych znajdziesz tutaj: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/posadzki-i-podlogi-do-hal-magazynowych/#rodzaje-posadzek-stosowanych-w-halach-namiotowych

 

Poza tym pozostaje jeszcze szereg innych elementów wyposażenia, które również należy rozważyć: dobór sztucznego oświetlenia, obróbki blacharskie, zabezpieczenia przed włamaniem, zabezpieczenia PPOŻ hali przemysłowej itp.

Ile kosztuje hala przemysłowa? Podsumowanie

ile kosztuje hala przemysłowa?
Przy konieczności uwzględniania tak wielu aspektów, które mają wpływ na ostateczną cenę, jedynym sposobem, by poznać dokładny koszt wzniesienia hali przemysłowej spełniającej wymogi prowadzonej działalności jest skonsultowanie się z wykonawcą i przedstawienie mu pomysłu oraz sporządzenie na tej podstawie koncepcji projektu.Tak pracujemy w firmie Łukasiuk.

Nasi specjaliści nie tylko powiedzą ci, ile trwa budowa hali przemysłowej, lecz dobiorą optymalne rozwiązania dla Twojego biznesu i sporządzą ofertę na halę namiotową, dostosowaną do prowadzonej działalności i z potencjałem inwestycyjnym.

Napisz do nas

Napisz do nas