Rynek hal namiotowych w ostatnich latach bardzo się rozwinął. Niestety, nie tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Oprócz sprawdzonych produktów, pojawia się coraz więcej tanich alternatyw, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego inwestycja w tani substytut to tylko pozorna oszczędność.
Hale namiotowe – cena a jakość
Czym są używane i najtańsze hale namiotowe, które coraz częściej można spotkać nie tylko w ofertach producentów? Są to zazwyczaj obiekty, które były już czasowo wynajmowane i niestety, z tego względu, ich stan techniczny jest często mocno nadszarpnięty. Sprzedawca nie zawsze poddaje tego typu obiekty pracom konserwacyjnym i naprawczym, a nowy nabywca nie zawsze jest w stanie od razu dostrzec ich wady techniczne i usterki.
Hala namiotowa to zazwyczaj obiekt, który ma spełniać ważną funkcję w obszarze danej działalności. Oprócz wysokiej funkcjonalności ma być przede wszystkim bezpieczny w użytkowaniu . A tymczasem nawet najdrobniejsza usterka po pewnym czasie eksploatacji może być przyczyną tragicznych konsekwencji. Dlatego też warto się zastanowić, czy niewielkie oszczędności finansowe, które daje kupno taniej lecz używanej hali namiotowej, są warte tego ryzyka.
Jeśli mamy szczęście, trafimy na halę, która była wynajmowana tylko przez jeden sezon. Jednak na rynku jest wiele ofert, które zawierają bardzo wyeksploatowane obiekty, znajdujące się na skraju użyteczności.
Dlaczego zakup taniej, używanej hali namiotowej to tylko pozorna oszczędność? Przede wszystkim użytkowanie takiego obiektu wiąże się z koniecznością częstszych przeglądów i prac konserwacyjnych. Ponadto warto zaznaczyć, że przy zakupie używanej hali namiotowej nabywcy nie przysługuje gwarancja producencka, co znacznie wpływa na ostateczne koszty eksploatacji. W przypadku jakichkolwiek problemów prace naprawcze klient musi pokrywać z własnej kieszeni.
Do powyższych argumentów należy dodać najważniejszą kwestię. Otóż decydując się na używaną halę namiotową, nie mamy możliwości dostosowania jej do własnych potrzeb. Otrzymujemy produkt o ustalonych już gabarytach i specyfikacji technicznej.
Natomiast w nowoczesnym biznesie liczą się rozwiązania dostosowane do potrzeb, a taki wariant jest możliwy tylko w przypadku nowych hal namiotowych, które od samego początku możemy współtworzyć i planować z wybranym przez nas producentem.
Nowe hale namiotowe – jakiego producenta wybrać?
Rynek jest pełen nowych producentów hal namiotowych, którzy dopiero rozpoczynają realizację takich usług. Decydując się na tak poważną inwestycję, lepszym wyborem jest producent, za który posiada większe doświadczenie.
Łukasiuk od wielu lat realizuje projekty związane z halami namiotowymi. Na tej podstawie wypracowaliśmy schemat działania i współpracy z klientem. Co więcej, takie podejście pozwoliło nam maksymalnie zoptymalizować proces realizacji hali namiotowej. Oferujemy to, czego nie jest w stanie zaoferować żaden sprzedawca używanych hal namiotowych. Mowa o fachowym i rzetelnym doradztwie oraz kompleksowej obsłudze klienta, obejmującej także generalne wykonawstwo.
Współpraca w formie generalnego wykonawstwa polega na tym, że jako wykonawca opracowujemy konstrukcyjną część projektu architektoniczno-budowlanego, wyręczamy inwestora w formalnościach, składając stosowne wnioski i gromadząc dokumentację oraz oczywiście wznosimy sam obiekt (włącznie z wykonaniem fundamentów).
Alternatywą jest forma podstawowa współpracy. W tym przypadku naszym zadaniem jest przede wszystkim stworzenie części konstrukcyjnej (wraz z fundamentami) projektu oraz doradztwo przy opracowywaniu koncepcji obiektu. Dzięki temu ogólny zarys hali powstaje w ścisłej współpracy między wykonawcą a inwestorem. Ponadto prowadzimy prace budowlane powyżej ziemi.
Inwestor, który decyduje się na współpracę z firmą Łukasiuk ma pewność, że hala namiotowa jest wykonana zgodnie z prawem budowlanym i obowiązującymi normami. Kluczowa tutaj jest sama konstrukcja stalowa. Musi ona spełniać restrykcyjne normy.
Mowa tu o następujących przepisach:
- PN-EN 10163-1:1999 Stal. Powierzchnia blach grubych i uniwersalnych oraz kształtowników walcowanych na gorąco. Wymagania ogólne.
- PN-EN 10016-2:1999/ Ap1:2003 Walcówka ze stali niestopowej do ciągnienia i/lub walcowania na zimno. Wymagania dla walcówki ogólnego przeznaczenia.
- PN-EN 10056-1:2000 Kątowniki równoramienne i nierównoramienne ze stali konstrukcyjnej.
- PN-EN 10162:2005 Kształtowniki stalowe wykonane na zimno. Warunki techniczne dostawy. Tolerancje wymiarów i przekroju poprzecznego.
- PN-B-03207:2002 Konstrukcje stalowe – Konstrukcje z kształtowników i blach profilowanych na zimno – Projektowanie i wykonanie.
- PN-90/B-03200 Konstrukcje stalowe – obliczenia statyczne i projektowanie.
- PN-B-06200:2002 Konstrukcje stalowe budowlane – Warunki wykonania i odbioru -Wymagania podstawowe.
- PN-71/H-97053 Ochrona przed korozją. Malowanie konstrukcji stalowych. Ogólne wytyczne
- PN-EN 288 Wymagania dotyczące technologii spawania metali i jej uznawanie.
- PN-EN ISO 14731:2006 Spawalnictwo. Nadzór spawalniczy. Zadania i odpowiedzialność.
Łukasiuk gwarantuje wykonanie konstrukcji stalowej zgodnie z powyższymi normami. Niestety, w przypadku niedoświadczonych producentów tego typu obiektów, powyższe przepisy są respektowane tylko w teorii.
W naszych halach stosujemy profile zimnogięte lub gorącowalcowane. Do produkcji komponentów konstrukcji stalowej wykorzystujemy m.in. stal konstrukcyjną S235, S355 oraz S235J a newralgiczne elementy są cynkowane zanurzeniowo.
Na podstawie doświadczenia i współpracy z setkami klientów dostosowaliśmy również naszą ofertę do warunków zmieniającego się rynku. Oferujemy zarówno hale namiotowe typu Thermo oraz nieizolowane.
Nasze hale izolowane są zbudowane z płyt warstwowych (ściany) oraz dachu pneumatycznego (podwójna plandeka wypełniona powietrzem).
Materiały, które stosujemy do pokrycia namiotów przemysłowych, to atestowane tkaniny plandekowe PCV SATTLER od 650g/m2 do 1300g/m2. Natomiast wykorzystywane przez nas płyty warstwowe wypełnione są rdzeniem poliuretanowym, co daje doskonałą izolacyjność termiczną. Takie rozwiązanie daje możliwość efektywnego zarządzania warunkami panującymi wewnątrz hali.
Ponadto dach pneumatyczny powoduje, że śnieg nie gromadzi się na jego powierzchni oraz nie dochodzi do skraplania się pary wodnej pod jego powierzchnią. Tanie i używane hale namiotowe z płyty warstwowej nie gwarantują takich korzyści.
Alternatywą dla hali typu Thermo jest obiekt nieizolowany. Jest on obudowany z blachy falistej bądź trapezowej oraz pojedynczej plandeki na dachu.
Obiekt dostosowany do potrzeb
To, co wyróżnia hale firmy Łukasiuk na tle produktów oferowanych przez producentów dopiero rozwijających swoją działalność, to możliwość dostosowania ich specyfiki do potrzeb klienta. Koncepcja obiektu, tworzona do spółki z inwestorem, jest idealnym odzwierciedleniem preferencji kupującego. Dzięki temu ma on pewność, że płaci przede wszystkim za maksymalną wydajność.
Oprócz wyboru rodzaju hali (nieizolowanej bądź Thermo) inwestor ma wpływ na każdy szczegół obiektu. Dobrym przykładem tego jest stolarka otworowa. Z kolei w przypadku bram, do wyboru klient otrzymuje opcję segmentową, przesuwną lub harmonijkową.
Wśród wariantów okien należy wymienić:
- stałe,
- rozwieralne,
- uchylne,
- rozwierno-uchylne,
- otwierane ręcznie,
- otwierane automatycznie.
Warto dodać, że tanie hale namiotowe często nie są tak uniwersalnymi obiektami jak hale, które oferuje firma Łukasiuk. Wynika to z ograniczeń technologicznych i niższej jakości poszczególnych komponentów. Najtańsze hale namiotowe zazwyczaj znajdują zastosowanie w niewymagających branżach, które działają okresowo. I najczęściej jest to szczyt funkcjonalności takich obiektów.
Hale na potrzeby nowoczesnego przemysłu
Nowoczesny przemysł wymaga zdecydowanie czegoś więcej. Dzięki różnorodności konfiguracyjnej i wysokiej jakości hale namiotowe firmy Łukasiuk sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach, a nasi klienci reprezentują skrajnie różne branże.
Wznosiliśmy już obiekty dla rolnictwa (magazyny płodów rolnych, magazyny na maszyny rolnicze), dla przemysłu ciężkiego (jako magazyny półproduktów oraz wyrobów gotowych) oraz dla sektora usługowego (jako magazyny na artykuły ogrodnicze przy supermarketach). Nasze hale typu Thermo są wykorzystywane również w specyficznych branżach (np. jako magazyn w hurtowni farmaceutycznej).
Każdy z tych obiektów wyróżnia się tym, że ma inną specyfikę i jest dostosowany do potrzeb danej branży. Tania hala namiotowa, wykonana z wątpliwej jakości elementów, nie jest w stanie spełnić tak szerokiego spektrum wymagań.
Wybierając ofertę hali namiotowej, kierujmy się zatem nie tylko ceną, lecz również tym, co dana oferta zawiera. Kluczem do sukcesu jest wybranie optymalnego stosunku jakości do ceny, a taki wariant oferuje właśnie firma Łukasiuk. Potwierdzeniem naszej jakości są setki zrealizowanych projektów. Dzięki doświadczeniu potrafimy dopasować do wymagań klientów nie tylko rodzaj produktu, ale również koszt jego pozyskania. W taki sposób otrzymujemy wysokiej jakości halę namiotową w atrakcyjnej cenie.
Pamiętajmy, że hale namiotowe (używane) zakupione najtaniej, najmniejszym kosztem, najprawdopodobniej będą od nas wymagały wielu wydatków podczas eksploatacji.