Hala na maszyny rolnicze: projekt i realizacja krok po kroku — gdzie składować sprzęt?

hala na maszyny rolnicze

Hala na maszyny rolnicze to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga zabezpieczyć sprzęt. Jak wygląda projekt, realizacja i korzyści dla rolnika?

  1. Jak projektujemy hale namiotowe na maszyny rolnicze?
  2. Wznoszenie hali namiotowej na maszyny rolnicze
  3. Hala namiotowa jako optymalny sposób składowania sprzętu

Współczesne maszyny rolnicze znacznie różnią się od tych stosowanych przed laty. Dzisiaj są oparte na nowoczesnej technologii, pozwalającej na szybszą i efektywniejszą pracę. Aby jednak cieszyć się zaletami innowacyjnego rolnictwa, należy regularnie dbać o stan techniczny poszczególnych pojazdów oraz urządzeń pomocniczych. Idealnym miejscem do składowania tego typu sprzętów jest hala namiotowa.

Sprawdza się ona zarówno w nowoczesnych – zaawansowanych gospodarstwa rolnych, jak i tych niewielkich, przydomowych. Hale namiotowe Grupy Łukasiuk odznaczają się wszystkimi cechami, które są ważne dla rolników w kontekście składowania maszyn.

Jak projektujemy hale namiotowe na maszyny rolnicze?

projektowanie hal na maszyny
Naszym priorytetem jest dostarczenie klientowi hali na sprzęt rolniczy, która będzie w stu procentach dostosowana do jego potrzeb i wymagań. Dlatego też naszą współpracę z inwestorem opieramy na dialogu.

Oferujemy dwa rodzaje współpracy:

  • Forma standardowa (z większym udziałem inwestora) – opracowaniem koncepcji, projektów i wykonawstwem inwestycji powyżej ziemi zajmuje się Grupa Łukasiuk, natomiast kompletowaniem dokumentów, formułowanie wniosków, uzyskanie pozwoleń, nadzór inwestycji, wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji branżowych i zagospodarowanie terenu leży po stronie inwestora.
  • Forma kompleksowa (z mniejszym udziałem inwestora) – w tym przypadku podział obowiązków jest podobny. Różnicę stanowią prace ziemne i wykonanie fundamentów, które w formie kompleksowej leżą po stronie Grupy Łukasiuk.

Przed przystąpieniem do projektowania obiektu przeprowadzamy wywiad potrzeb, czyli zestawiamy oferowane układy funkcyjno-technologiczne składowania i obsługi logistyczno-transportowej z oczekiwaniami inwestora.

Projekt hali na maszyny rolnicze przygotowany przez naszych inżynierów składa się z dwóch części:

  • Opis techniczny – zawiera takie zagadnienia jak: przeznaczenie i program użytkowy obiektu budowlanego wraz z parametrami technicznymi; forma architektoniczna i funkcja obiektu budowlanego wraz z dostosowaniem do krajobrazu i otaczającej zabudowy; układ konstrukcyjny obiektu budowlanego oraz schematy konstrukcyjne (statyczne); założenia przyjęte do obliczeń konstrukcji, w tym dotyczące obciążeń, oraz podstawowe wyniki obliczeń; rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem; dane techniczne obiektu budowlanego charakteryzujące wpływ obiektu budowlanego na środowisko.
  • Część rysunkowa – w jej skład wchodzą m.in.: rzuty wszystkich charakterystycznych składowych obiektu budowlanego; zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem; elewacje w liczbie dostatecznej do wyjaśnienia formy architektonicznej obiektu budowlanego.

Tak wykonany projekt jest integralną częścią wniosku o pozwolenie na budowę.

Wznoszenie hali namiotowej na maszyny rolnicze

maszyny rolnicze

Hala namiotowa powstaje w kilku etapach. Każdy z nich jest newralgiczny i wymiernie wpływa na bezpieczeństwo i wydajność późniejszej eksploatacji obiektu.

 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża do wznoszenia hali namiotowej. Proces ten obejmuje takie czynności jak zerwanie warstwy organicznej, wymiana i stabilizacja gruntu, odwodnienie terenu, wykopy i utylizacja nieużytków.

 

Po przygotowaniu podłoża, możemy przystąpić do wykonania fundamentów. Najlepszym rozwiązaniem dla hal namiotowych dedykowanych do składowania maszyn rolniczych są fundamenty bezpośrednie. Najczęściej są one realizowane w formie stóp fundamentowych. To one stanowią podstawę pod elementy konstrukcji.

 

Kolejnym krokiem jest wznoszenie wspomnianej wcześniej konstrukcji stalowej. Składają się na nią słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne. Poszczególne elementy są dopierane na podstawie obliczeń konstrukcyjnych zawartych w projekcie. Komponenty składowe konstrukcji stalowe są cynkowane, dzięki czemu cechują się odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Wzniesienie konstrukcji stalowej można uznać za punkt przełomowy budowy hali namiotowej. Po tym etapie, przychodzi czas na obudowę obiektu. Hale namiotowe mogą występować w dwóch wariantach: izolowanym oraz nieizolowanym.

 

Hala izolowana posiada dach pneumatyczny, składający się z podwójnej plandeki. Dodatkowo, ściany takich hal są wykonane z płyty warstwowej, o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Powyższe rozwiązania gwarantują wysoki stopień izolacyjności i możliwość kontrolowania temperatury wewnątrz obiektu.

 

Hale namiotowe nieizolowane są obudowane pojedynczą plandeką (dach) oraz blachą falistą bądź trapezową (ściany).

 

Etap końcowy stanowią obróbki blacharskie, wyposażenie hali w stolarkę otworową i instalacje branżowe oraz przygotowanie posadzek. Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na późniejszą eksploatację obiektu. W kontekście składowania maszyn rolniczych, należy odpowiednio dobrać technologię. Odbywa się to na podstawie analizy przyszłego przeznaczenia hali i tego, jakiego rodzaju maszyny będą w niej przechowywane.

Hala namiotowa jako optymalny sposób składowania sprzętu

składowanie sprzętu rolniczego

Dlaczego hale namiotowe są obecnie częściej wybieraną opcją do przechowywania maszyn i urządzeń rolniczych? Warto zacząć od ogólnych cech tego typu obiektów.

 

  • Przede wszystkim, hala namiotowa to tańsza alternatywa dla budynków murowanych. W parze z niską ceną idzie wysoka funkcjonalność i krótki okres realizacji przedsięwzięcia. W tych aspektach hale namiotowe zdecydowanie górują nad tradycyjnymi budynkami.
  • Dużą zaletą hal namiotowych jest też możliwość dostosowania do charakterystyki składowanego sprzętu. Dopasowywanie obiektu do potrzeb inwestora rozpoczyna się już na etapie doboru gabarytów hali. Nie ma przeszkód, aby obiekt zaplanować w sposób umożliwiający przechowywanie dużych pojazdów rolniczych takich jak kombajny czy też ciągniki rolnicze. Co więcej, w obiekcie można wydzielić strefy składowania oprzyrządowania. Mowa tu między innymi o pługach, kultywatorach czy bronach. Jeśli hala na maszyny rolnicze ma spełniać funkcję zaawansowanego garażu, konieczny jest dobór odpowiedniej stolarki otworowej. W szczególności należy zwrócić uwagę na bramy. W ofercie Grupy Łukasiuk występują bramy przesuwne, harmonijkowe oraz segmentowe. Kluczowe dla komfortowego użytkowania hali są gabaryty stolarki otworowej. Wymiary bram dostosowujemy do gabarytów składowanego sprzętu, tak aby umożliwić swobodny przepływ maszyn.
bramy odpowiednich wymiarów
  • Hala namiotowa izolowana daje duże możliwości w obszarze konserwacji i naprawy pojazdów rolniczych. Prowadzenie przedsezonowych przeglądów maszyn to podstawa to ich późniejszej, niezawodnej eksploatacji. Całoroczny garaż na maszyny rolnicze stwarza komfortowe warunki do wykonania takich prac. Pożądana temperatura wewnątrz obiektu może być utrzymywana za pomocą nagrzewnic.
  • Halę na maszyny można wyposażyć także w niezbędną infrastrukturę. Już tak podstawowe wyposażenie jak szafki i regały na narzędzia znacznie ułatwiają codzienną pracę. W hali namiotowej można wygospodarować dodatkową przestrzeń na tego rodzaju podręczny magazynek. Dodatkowo, hala może być wyposażona w stoły warsztatowe, instalację pneumatyczną czy też kanał przeglądowy.
  • Hale namiotowe również oferują wiele rozwiązań w kontekście bezpieczeństwa. Do przechowywania maszyn spalinowych, konieczna jest wydajna instalacja wentylacyjna. Dobrym rozwiązaniem z pewnością będzie wentylacja mechaniczna, która daje możliwość sterowania cyrkulacją powietrza. Dodatkowo, halę można wyposażyć w sieć telekomunikacyjną, co jest niezbędne przy prowadzeniu zaawansowanego technologicznie gospodarstwa rolnego. Podstawą jest oczywiście instalacja elektryczna, bez której trudno wyobrazić sobie magazyn sprzętu rolniczego.

Namioty na maszyny rolnicze wznoszone przy gospodarstwach rolnych stają się dziś standardem. Wypierając z rynku budynki murowane są doskonałym przykładem na to, że rozwój technologiczny dotyczy wszystkich branż, również tych silnie związanych z tradycją.

Napisz do nas

Napisz do nas