W trakcie procesu budowlanego, konieczne jest dostarczenie kilku kluczowych dokumentów i oświadczeń. W przypadku działki objętej obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu nie jest wymagana. Natomiast inwestor musi przedłożyć oświadczenie potwierdzające jego prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypełnione na oficjalnym formularzu.
Dodatkowo, istotne jest posiadanie kopii decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych dla projektanta w odpowiedniej specjalności. Ta kopia powinna zostać zweryfikowana pod kątem zgodności z oryginałem przez osobę odpowiedzialną za opracowanie projektu. Projektant powinien również dostarczyć aktualne zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego, uwzględniając termin ważności.
Warto wiedzieć: W nowej strukturze prawa budowlanego został wprowadzony system e-CRUB, który będzie pełni rolę bazy danych zawierającej informacje o prawie 130 tysiącach inżynierów oraz architektów. Dzięki temu systemowi, możliwe jest szybkie i efektywne zweryfikowanie, czy dana osoba posiada odpowiednie uprawnienia. Dodatkowo, e-CRUB umożliwia łatwe nawiązanie kontaktu z wybraną osobą, co znacząco ułatwia proces sprawdzania kwalifikacji zawodowych w branży budowlanej.
W przypadku planowanego podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej, projektant powinien dostarczyć odpowiednie oświadczenie w tej kwestii. Jeżeli istnieje konieczność, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej również stanowi ważny dokument.
Zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego w 2023 roku projekt budowlany musi teraz obejmować trzy kluczowe elementy:
- Plan zagospodarowania terenu,
- Projektowanie architektoniczno-budowlane,
- Projekt techniczny, który określa rozwiązania konstrukcyjne, obliczenia oraz charakterystykę energetyczną.
Warto zaznaczyć, że projekt techniczny nie jest już składany przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, lecz zostaje dołączony do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Ta zmiana ma na celu bardziej skoncentrowane i efektywne procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz późniejszym użytkowaniem obiektu budowlanego.
WARTO WIEDZIEĆ: Decyzję o pozwoleniu na budowę hali namiotowej właściwy urząd wydaje zazwyczaj w 30-60 dni od złożenia kompletnego wniosku. W 2023 roku, zgodnie z aktualną ustawą może to być maksymalnie 65 dni kalendarzowych.