Z nowoczesnych hal namiotowych możemy korzystać przez cały rok. Wynika to z rozwiązań, które posiadają, a które gwarantują dobrą izolacyjność obiektu i pozwalają utrzymać optymalne warunki w jego wnętrzu. Dzięki temu hale namiotowe są uniwersalne i dorównują funkcjonalnością budynkom murowanym. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które ułatwiają eksploatację hali w mroźne dni i podczas trudnych warunków pogodowych.
Hale namiotowe zimą – Thermo a nieizolowane
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z hali namiotowej można korzystać w zimie. Oczywiście, że tak! Jaka hala namiotowa na zimę będzie odpowiednia? W ofercie Łukasiuk są dostępne dwa rodzaje hal – izolowane i nieizolowane. Oba typy można eksploatować przez cały rok, jednak to hale izolowane lepiej chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
To, co wyróżnia hale izolowane na tle nieizolowanych to z pewnością obudowa ścian. W halach typu Thermo jest ona wykonana przy użyciu płyt warstwowych o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym nie więcej niż 0,38 W/(m2·K). W halach nieizolowanych ściany są pokryte blachą trapezową bądź falistą.
Kolejną różnicą jest technologia wykonania dachu. W halach nieizolowanych dach jest pokryty pojedynczą plandeką. W halach namiotowych zimowych typu Thermo jest wykonany w formie dachu pneumatycznego. Co to oznacza? To znaczy, że pokrycie dachu jest zrobione z podwójnej plandeki. Przestrzeń między warstwami może być wypełniona powietrzem. Za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia odpowiedzialna jest wentylator kanałowy niskoprądowy. Takie rozwiązanie gwarantuje dobrą izolacyjność poszycia dachowego, co ułatwia kontrolę warunków panujących wewnątrz obiektu.
Dach pneumatyczny redukuje również zjawisko skraplania się pary wodnej pod jego powierzchnią oraz sprawia, że zimą nie zalega na nim śnieg, co wymiernie wpływa na bezpieczeństwo użytkowania obiektu.
Przy stawianiu hal namiotowych, z których można korzystać w zimie, nie można też zapominać o ociepleniu fundamentów. Dla hal namiotowych najczęściej stosuje się fundamenty bezpośrednie. Jest to element obiektu, który może być przyczyną dużych strat ciepła. Izolację (styropian lub polistyren ekstrudowany) należy dobrać w taki sposób, by współczynnik przenikania ciepła w miejscu połączenia podłogi z fundamentem wynosił maksimum 0,25 W/(m2K).
Warto zaznaczyć, że proces powstawania hal namiotowych izolowanych i nieizolowanych, w większości etapów jest bardzo podobny. Rozpoczyna się od prac ziemnych. Kolejnym krokiem jest przygotowanie fundamentów. Następnie wznoszona jest konstrukcja stalowa obiektu, na którą składają się słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne.
Oba rodzaje hal namiotowych łączy również ten sam proces przygotowania posadzek, analogiczne obróbki blacharskie oraz takie samo rozprowadzenie instalacji technologicznych i branżowych.
Hale namiotowe zimą – Thermo a nieizolowane
Aby zredukować straty ciepła w hali namiotowej, niezbędny jest poprawny dobór stolarki otworowej i wentylacji. Oba elementy mogą być przyczyną utraty energii, co wpływa na warunki panujące wewnątrz obiektu.
Dobór okien i drzwi do hal namiotowych całorocznych to proces, który powinien się opierać na kryterium przenikania ciepła. Kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła. Jest to współczynnik dla powierzchni płaskiej, który określa ilość ciepła przenikającego przez daną przegrodę, gdy między powierzchniami występuje różnica temperatur. Wartość tego parametru powinna być jak najniższa.
Hala namiotowa a mróz – jak ogrzewać hale?
Do utrzymania optymalnych warunków wewnątrz hali namiotowej konieczny jest prawidłowy dobór ogrzewania obiektu. Chodzi tu zarówno o moc, jak i rodzaj urządzenia grzewczego.
Najczęściej stosowanym ogrzewaniem hal namiotowych są nagrzewnice zasilane olejem opałowym lub gazem ziemnym. Coraz bardziej popularne są nagrzewnice na ekogroszek i biomasę. Inwestorzy, którzy cenią sobie komfort eksploatacji, stosują także nagrzewnice elektryczne. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami ogrzewania.
Innowacją w obszarze ogrzewania namiotowego są promienniki ciepła. Przekazują one ciepło za pomocą promieniowania w paśmie podczerwieni. W rezultacie ogrzewane są elementy infrastruktury obiektu, a nie powietrze. Jest to efektywniejszy sposób niż tradycyjne metody ogrzewania.
Hala namiotowa a śnieg i wiatr
Niekorzystne warunki atmosferyczne należy rozpatrywać nie tylko pod kątem konieczności utrzymania odpowiedniej temperatury, ale również względem prymarnych aspektów bezpieczeństwa. Hale namiotowe są projektowane i wznoszone zgodnie z normami PN-EN 1991-1-4 (norma wiatrowa) oraz PN-EN 1991-1-3 (norma śniegowa). Wynika to z faktu, że każdy obiekt, oprócz ciężaru własnego, musi przenieść także obciążenie śniegiem i wiatrem.
Norma PN-EN 1991-1-4 dzieli nasz kraj na trzy strefy wiatrowe:
- Strefa wiatru I – środkowa część kraju (zasadnicza większość jego powierzchni).
- Strefa wiatrowa II – pas nadmorski na północy.
- Strefa obciążenia wiatrem III – obszary górskie w południowej części Polski.
Punktem wyjściowym przy stawianiu hali namiotowej jest wyznaczenie obciążenia obiektu wiatrem i dobrania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Proces ten zawiera się w etapach obejmujących m.in.: obliczenie wartości podstawowej bazowej prędkości wiatru, ustalanie wysokości i pozostałych wymiarów konstrukcji oraz dobór odpowiedniego oddziaływania wiatru.
Analogicznie do powyższego podziału, norma PN-EN 1991-1-3 wyznacza pięć stref śniegowych:
- Strefa I – obejmuje przede wszystkim tereny zachodniej Polski.
- Strefa II – obejmuje większą część terytorium kraju (w tym największe miasta takie jak: Łódź, Katowice, Poznań, Warszawa).
- Strefa III – to obszar obejmujący tereny Polski wschodnio-północnej, wschodniej i wschodnio- południowej (m.in. Gdańsk, Siedlce, Lublin czy Rzeszów).
- Strefa IV – to części województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego (m.in. Olsztyn, Białystok, Suwałki).
- Strefa V – to część województwa małopolskiego, obejmującego teren górski (okolice Zakopanego).
Rozwiązania konstrukcyjne w halach, które mają służyć także w zimie, dobieranie są według dwóch wariantów. Pierwszy z nich to normalna sytuacja obciążeniowa – bez wyjątkowych opadów śniegu i zamieci śnieżnych. Natomiast drugi to wyjątkowa sytuacja obciążeniowa – bez wyjątkowych opadów śniegu oraz z wyjątkowymi zamieciami śnieżnymi.
Hale namiotowe a branża
Hale namiotowe mogą działać w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Są przystosowane do efektywnego funkcjonowania zarówno podczas mrozów, silnych wiatrów czy też obfitych opadów atmosferycznych.
Potrzebę inwestycji w halę namiotową izolowaną definiuje przede wszystkim branża. Dobór odpowiedniego obiektu jest bowiem zawsze zależny od jego przeznaczenia. Dla przykładu, hale magazynowe w branży farmaceutycznej muszą być znacznie bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne niż obiekty funkcjonujące w przemyśle ciężkim.