Hale namiotowe ocieplane i całoroczne: dla kogo i jak są zbudowane? Efektywne ogrzewanie hali

hale namiotowe całoroczne

OGRZEWANIE HALI NAMIOTOWEJ MAGAZYNOWEJ LUB PRZEMYSŁOWEJ POTRAFI BYĆ NIE LADA WYZWANIEM. ZOBACZ JAK ZAPEWNIĆ CIEPŁO I DOBRĄ TERMOIZOLACJĘ!

  1. W jakich branżach termoizolacja hali jest niezbędna?
  2. Jak zbudowana jest ocieplana hala magazynowa?
  3. Alternatywa dla ogrzewania hali magazynowej?

Hala namiotowa to obiekt, który można przygotować do pełnienia wielu funkcji. Namioty, których podstawą jest konstrukcja stalowa najczęściej wykorzystuje się jako obiekty magazynowe lub inne (hodowla zwierząt, przechowywanie płodów rolnych, a także jako obiekty sportowe czy eventowe).

 

Oferta hal namiotowych jest bardzo szeroka – od prostych obiektów krytych plandeką PVC po konstrukcje stalowe o utwardzonych ścianach (najczęściej z blachy falistej lub płyty warstwowej, o wysokich właściwościach termoizolacyjnych), z instalacjami adekwatnymi do potrzeb i specyfiki działalności inwestora, który zdecydował się halę wybudować.

 

Jedną z instalacji, w którą najczęściej doposaża się hale namiotowe jest  system grzewczy , który odpowiednio zaprojektowany, pozwala utrzymać takie same warunki termiczne wewnątrz obiektu, niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych. Mimo że hale są z założenia są budowlami całorocznymi, dla wybranych branż zalecane jest zastosowanie termoizolacji namiotu.

W jakich branżach termoizolacja hali jest niezbędna?

Dotyczy to przede wszystkim tych branż, które magazynują produkty łatwo psujące się, wymagające stałych warunków lub nieodporne na wilgoć. Termoizolacja pozwala na bezpieczne składowanie nadwyżek produkcyjnych przez stosunkowo długi czas a także wpływa na zwiększenie trwałości określonych grup towarów.

Termoizolacja hali namiotowej jest również nieoceniona w sektorze rolniczym.

Umożliwia bezpieczne, długotrwałe przechowywanie produktów żywnościowych a także stwarza warunki dla całorocznej hodowli zwierząt w obiektach odpowiednio do tego celu przystosowanych.

Namioty, których podstawą jest konstrukcja stalowa szeroko wykorzystuje się również w stadninach koni i ośrodkach jeździeckich.

Hale magazynowe sportowe i rolnicze, czyli najczęściej ocieplane konstrukcje

W największym ogóle, termoizolację obiektu magazynowego bądź innego przeznaczenia, powinny zapewnić firmy, które z różnych względów muszą zapewnić stałą temperaturę i poziom wilgoci przez cały rok.

Ocieplenie konstrukcji stosuje się najczęściej:

  • W halach namiotowych magazynowych (w których przechowuje się towary wymagające określonych warunków, np. żywność, artykuły papiernicze)
  •  W całorocznych halach sportowych i obiektach eventowych (weselne, targowe i inne)
  •  W halach rolniczych (hodowla zwierząt i przechowywanie wrażliwych na zmiany temperatury płodów rolnych)

Jak zbudowana jest ocieplana hala magazynowa?

Hala namiotowa o właściwościach termoizolacyjnych powinna być zbudowana z materiałów ograniczających utratę ciepła. Najczęściej stosuje się w tym celu ściany z płyty warstwowej lub blachy falistej, natomiast dach wykonuje się z plandeki PVC.

Hale namiotowe Thermo Grupy Łukasiuk dostępne w stałej ofercie wyposaża się w podwójną plandekę pneumatyczną. Dach składa się w tym przypadku z dwóch warstw plandeki, pomiędzy które wtłaczane jest ciepłe powietrze. Pozwala to utrzymać odpowiednią temperaturę w okresie zimowym a także umożliwia usuwanie zalegających warstw pokrywy śnieżnej.

 

Zastosowanie odpowiednio utwardzonej/wzmocnionej obudowy ścian i dachu pozwala osiągnąć podstawowy stopień termoizolacji, rozumiany przede wszystkim jako ochronę przed potencjalnie uciążliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz, mróz czy silne promieniowanie słoneczne. Wartością dodaną ocieplenia hali jest wyraźnie zauważalne zwiększenie jej izolacji akustycznej.

 

Utwardzenie ścian i wzmocnienie obudowy dachu pozwala znacząco zniwelować wpływ warunków atmosferycznych na wnętrze hali magazynowej, jednak nie zapewnia pełnej kontroli temperatury i stopnia wilgotności. By zwiększyć skuteczność w tym zakresie, obiekt można doposażyć w system grzewczy, który tworzą nagrzewnice (olejowe, węglowe, gazowe lub elektryczne) oraz promienniki ciepła. System obiegu powietrza tego rodzaju zapobiega również zjawisku skraplaniu się pary wodnej  po wewnętrznej stronie poszycia dachowego (co jest szczególnie istotne dla branż magazynujących produkty nieodporne na wilgoć).

 

Ocieplane hale namiotowe Thermo Grupy Łukasiuk składają się z 3 podstawowych elementów:

Konstrukcja stalowa:

  • słupy stalowe pionowe wzmocnione poprzecznymi ryglami i stężeniami
  •  słupy stalowe poziome, tworzące szkielet części dachowej
  •  posadzka betonowa

Utwardzona obudowa ścian:

  • płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Płyty są zabezpieczone okładzinami profilowanymi zabezpieczonymi antykorozyjnie cynkowaniem ogniowym, malowaniem oraz dodatkową warstwą poliestru. Wszystko to zapewnia wieloletnią ochronę materiałów.

Poszycie dachu:

  • wytrzymała, podwójna pneumatyczna plandeka PVC, która dzięki zastosowanym materiałom przepuszczają do 50% światła słonecznego
  • system wtłaczania powietrza między warstwy poszycia dachowego, tworzące poduszki powietrzne, które dodatkowo wzmacniają konstrukcję

Alternatywa dla ogrzewania hali magazynowej?

efektywne ogrzewanie hali namiotowej

Ocieplane hale namiotowe, w przeciwieństwie do standardowych konstrukcji, można dogrzewać bez istotnych strat energii, wykorzystując wspomniane wcześniej nagrzewnice lub promienniki ciepła. Wytrzymałość użytych materiałów oraz wysoka szczelność konstrukcji pozwala na efektywne, długotrwałe ocieplenie wnętrza obiektu.

Warto mieć na uwadze, że hali namiotowej nieizolowanej nie można skutecznie ogrzewać. Nawet wykorzystując dużą ilość sprzętu, wygenerowane ciepło będzie uciekać poprzez nieszczelne materiały i niedostatecznie zabezpieczone łączenia. Takie działania będą nie tylko nieskuteczne, ale i nieekonomiczne, jako że generują stosunkowo wysokie koszty.

Napisz do nas

Napisz do nas