Koszt budowy magazynu – budowa hali magazynowej a cena i elementy ją kształtujące

koszt budowy magazynu

Jaki jest koszt budowy magazynu pod postacią hali namiotowej? Które czynniki mają wpływ na cenę i z czego dokładnie składa się taki obiekt?

  1. Budowa magazynu a forma współpracy
  2. Prace budowlane
  3. Cena hali magazynowej

Koszt budowy hali namiotowej jest warunkowany przez wiele czynników. Przed decyzją o takiej inwestycji warto zaznajomić się ze specyfiką namiotu magazynowego i wpływem poszczególnych jego elementów na ostateczną cenę, którą trzeba zapłacić za obiekt.

Budowa magazynu a forma współpracy

Już na samym początku współpracy z Grupą Łukasiuk, inwestor staje przed wyborem, który będzie miał wymierny wpływ na koszt budowy magazynu. Mowa tu o rodzaju współpracy między wykonawcą a klientem.

W naszej ofercie dostępne są dwie formy współpracy:

  • Forma kompleksowa – w tym przypadku, Grupa Łukasiuk wraz z klientem opracowują ogólną koncepcję obiektu. Na tej podstawie wykonawca opracowuje projekt architektoniczno-budowlany. Prace budowlane obejmują wszystkie etapy inwestycji. Ponadto, Grupa Łukasiuk może wystąpić z poszczególnymi wnioskami (m.in. o wydanie pozwolenia na budowę). Taka forma współpracy spełnia wszystkie warunki generalnego wykonawstwa. Jest to oczywiście bardziej kosztowna alternatywa, jednak niesie ze sobą wiele korzyści i gwarancję rzetelnego wykonania inwestycji.
  • Forma standardowa – w tej formie współpracy udział klienta jest większy niż w formie kompleksowej. Podczas realizacji projektu inwestor jest odpowiedzialny za kompletowanie dokumentów, formułowanie wniosków, uzyskanie pozwoleń. Wykonawca wykonuje prace budowlane powyżej poziomu gruntu, a także przygotowuje projekt fundamentów oraz konstrukcji obiektu. Na tę formę współpracy często decydują się klienci posiadający własne zaplecze technologiczne. Koszt inwestycji jest niższy niż w przypadku formy kompleksowej, jednak inwestor musi samodzielnie zadbać o wiele szczegółów w trakcie całego procesu powstawania hali namiotowej.

Prace budowlane

zastosowane rozwiązania

Największy wpływ na cenę hali namiotowej mają rozwiązania zastosowane w obiekcie.

Wachlarz dostępnych wariantów jest bardzo duży – to, które z nich wybierze inwestor, determinuje późniejszy koszt prac budowlanych.

Prace ziemne

Odpowiednio przygotowany grunt to podstawa dla bezpiecznej eksploatacji hali namiotowej. Jest to bardzo ważny etap, również w kontekście kosztów budowy hali magazynowej.

Duże znaczenie mają takie szczegóły jak ukształtowanie terenu, roślinność czy też rodzaj gleb w obszarze, na którym chcemy wznieść hale namiotową.

Prace ziemne zazwyczaj obejmują zrywanie warstwy organicznej, wymianę i stabilizację gruntu, wykonanie odwodnienia terenu oraz wykopy wraz z utylizacją nieużytków. Na tej podstawie można wywnioskować, że  wznoszenie namiotu magazynowego na płaskiej działce z nierozwiniętą roślinnością będzie znacznie tańsze niż na terenie górzystym  (konieczność wykonania tzw. półki) z mocno rozwiniętą roślinnością.

Do tego należy dodać głębokość wód gruntowych, która wpływa m.in. na rodzaj zastosowanych fundamentów.

Fundamenty

Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym podczas budowy hal magazynowych są fundamenty bezpośrednie. Przekazują one całość obciążeń hali do gruntu. Ich materiałem budulcowym jest zazwyczaj chudy beton.

Podstawowe elementy wchodzące w skład fundamentów bezpośrednich, to:

  • Ławy fundamentowe – są to zbrojone komponenty betonowe lub żelbetowe o przekroju prostokątnym.
  • Stopy fundamentowe – stanowią podstawę słupów fundamentowych. Są wylewane z betonu lub żelbetu oraz zbrojone.
  • Płyty fundamentowe – budową przypominają stopy fundamentowe, z tą różnicą, że płyty obejmują powierzchnię całego obiektu.
Głównym kosztem związanym z przygotowaniem fundamentów są ceny materiałów, czyli przede wszystkim stali oraz betonu konstrukcyjnego.

Ilość potrzebnych materiałów można obliczyć na podstawie rysunków zawartych w projekcie architektoniczno-budowlanym. Zarówno ilość betonu jak i stali konstrukcyjnej wynikają z obliczeń obciążeń.

Konstrukcja stalowa

Wysoki udział procentowy w kosztach inwestycji ma konstrukcja stalowa.

W jej skład wchodzą takie elementy jak:

  • słupy,
  • belki,
  • dźwigary,
  • płatwie,
  • rygle,
  • stężenia,
  • elementy złączne.

Ich ilość i rodzaj wynika z kilku czynników. Największy wpływ na koszty związane ze wznoszeniem konstrukcji stalowej mają jej  gabaryty. 

Wraz ze zwiększeniem wymiarów obiektu, rosną koszty zarówno materiałowe jak i te związane z pracami montażowymi. Koszty budowy magazynu 200m2, 300m2 oraz 1000m2 będą się diametralnie różnić.

Trzeba podkreślić, że pod tym względem możliwości namiotów magazynowych są bardzo duże. Coraz większą popularnością cieszą się magazyny wysokiego składowania, które pozwalają zmaksymalizować zagospodarowanie powierzchni danego obiektu. Często stosuje się tego typu rozwiązania w branży e-commerce (wymagającej sprawnego i wydajnego zarządzania magazynem).

Drugim aspektem, który wymiernie wpływa na koszt wzniesienia konstrukcji stalowej, jest  lokalizacja powstającego obiektu. 

Dlaczego? Wynika to ze stref wiatrowych i śniegowych. Obliczenia dotyczące obciążenia śniegiem i wiatrem wpływają na ilość, rodzaj i wymiary poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Do wykonania poszczególnych komponentów składających się na szkielet hali namiotowej stosujemy stal konstrukcyjną S235, S355 oraz S235JR.

Poszycie dachowe

poszycie dachowe magazynu

Kolejnym obszarem, w którym inwestor ma do wyboru zróżnicowane rozwiązania technologiczne, jest obudowa dachu. Występują dwa główne rodzaje dachów stosowanych w halach namiotowych.

  • Pierwszy z nich jest wykorzystywany w halach nieizolowanych. Dach w takim obiekcie jest zbudowany z pojedynczej plandeki.
  • W halach namiotowych izolowanych stosuje się dach pneumatyczny – czyli zbudowany z podwójnej plandeki wypełnionej powietrzem. Nieodłącznym elementem tego rozwiązania jest pompa, której zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia wewnątrz dachu.

Dach pneumatyczny jest droższym rozwiązaniem. Taki wariant niesie jednak ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość utrzymywania zadanej temperatury wewnątrz obiektu przez cały rok. Sprawdza się to w branżach wymagających szczególnych warunków składowania produktów.

Ponadto, dach pneumatyczny redukuje zjawisko skraplania się pary wodnej pod powierzchnią poszycia. W miesiącach zimowych dach z podwójnej plandeki sprawia, że śnieg nie zalega na jego powierzchni, co jest kluczowe dla bezpiecznej eksploatacji obiektu.

Podsumowując, również w przypadku dachu, płacimy więcej za większe możliwości. Ostateczny wybór rodzaju dachu zależy od konkretnych potrzeb i preferencji inwestora.

Obudowa ścian

W przypadku obudowy ścian, inwestor ma do wyboru analogiczne warianty jak w przypadku dachu. Hale nieizolowane są zabudowywane za pomocą blachy falistej lub trapezowej. W halach namiotowych typu Thermo stosuje się płyty warstwowe o grubości 60 mm (współczynnik przenikania ciepła wynoszący 0,39 W/(m2·K)). Zapewnia to doskonałą izolacyjność termiczną i jest nieodzownym elementem hal, w których zastosowano dach pneumatyczny.

Montaż dachu z podwójnej plandeki ma sens tylko w przypadku obudowy ścian przy użyciu wspomnianych wcześniej płyt warstwowych. W tym przypadku magazyn z płyty warstwowej jest droższy od nieizolowanego.

Stolarka otworowa

Zbliżając się do etapu prac wykończeniowych, inwestor musi podjąć decyzję dotycząca stolarki otworowej. Możliwości w tym zakresie są bardzo szerokie. Hala namiotowa może być wyposażona w okna stałe, rozwieralne, uchylne, otwierane ręcznie lub automatycznie. W przypadku bram, oferujemy warianty przesuwne, harmonijkowe lub segmentowe.

brama hali namiotowej

Oprócz samego rodzaju stolarki, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła okien i bram. Dla hal namiotowych izolowanych powinien być jak najniższy, aby zmniejszyć straty ciepła z wnętrza obiektu.

Zarówno specyfika przechowywanych produktów jak i przepisy BHP zakładają konkretną ilość światła naturalnego wewnątrz obiektu magazynowego. Dlatego też nie zaleca się, aby zmniejszać koszty inwestycji przez redukcję liczby przegród przezroczystych.

Jako wieloletni dostawca hal namiotowych, dokładamy starań, aby wraz z funkcjonalnością namiotu magazynowego optymalizować jego cenę. Nasi inżynierowie realizują to m.in. poprzez dobieranie bram z wbudowanymi drzwiami.

Posadzki

W halach magazynowych wykonuje się jeden z następujących rodzajów posadzek:

  • tradycyjne cementowe,
  • przemysłowe betonowe,
  • epoksydowe.

Najtańszą opcją są posadzki betonowe. Niska cena idzie w parze z wysoką jakością tego typu posadzek. Odznaczają się one dużą wytrzymałością na ściskanie i zginanie.

Ponadto, częstą praktyką jest modyfikowanie tego typu posadzki poprzez dodawanie do betonu środków przeciwskurczowych, tworzyw sztucznych czy włókien stalowych. Modyfikacje te wiążą się nieco wyższymi kosztami betonu, dlatego też zaleca się stosowanie takich mieszanek tylko w uzasadnionych sytuacjach.

Posadzki epoksydowe należą do najdroższych rozwiązań w tym obszarze. Są jednak odporne na działanie związków chemicznych.

Prace wykończeniowe

Na tym etapie, głównymi elementami generującymi koszty są obróbki blacharskie oraz instalacje branżowe, a także technologiczne.

Namioty magazynowe można wyposażyć w instalacje elektryczne, pneumatyczne, wentylacyjne (warunek konieczny) czy też sanitarne. Zakres kosztów z tym związanych jest bardzo szeroki i należy je rozpatrywać indywidualnie do każdego projektu.

Cena hali magazynowej

cena hali magazynowej

Ile kosztuje magazyn w formie hali namiotowej? Analizując powyższe czynniki determinujące cenę budowy hali można dojść do wniosku, że największy wpływ na koszt takiej inwestycji ma przeznaczenie obiektu i to jaką funkcję ma spełniać. W zależności od branży i skali przedsięwzięcia, ceny magazynów mogą się diametralnie różnić.

 

Pod względem finansowym, hale namiotowe magazynowe są niezwykle konkurencyjnymi obiektami dla tradycyjnych budynków murowanych. Jednocześnie, charakteryzują się równie wysoką funkcjonalnością i trwałością.

 

Dużą zaletą hal namiotowych jest też nieporównywalnie krótszy czas realizacji inwestycji niż w przypadku murowanych obiektów.

 

Doradcy handlowi oraz inżynierowie Grupy Łukasiuk, na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia mogą zoptymalizować koszty związane z wznoszeniem hali namiotowej. Pomagają w tym również dedykowane kalkulatory kosztów budowy hali magazynowej.

Napisz do nas

Napisz do nas