Niestety, wybór nawet najbardziej optymalnej lokalizacji, nie musi oznaczać, że powstanie tam hala namiotowa.
Najważniejszym warunkiem jest odpowiedni stan prawny działki. Dokumentem decydującym o tym, czy wzniesiemy obiekt na wybranym terenie jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Plan określa przede wszystkim, jaka jest dopuszczalna zabudowa na danym terenie, jakie wymiary może mieć obiekt oraz jak może być usytuowany na działce. Posiadając wszystkie te informacje, możemy dostosować specyfikę obiektu oraz zakres prowadzonych prac do wymagań prawnych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dostępny w urzędzie gminy lub urzędzie miasta.
Nie każdy region posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Co to oznacza? W takiej sytuacji powinniśmy wystąpić z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Dokument ten jest wydawany przez odpowiedni urząd gminy lub miasta. Jest to niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać warunki zabudowy? Poniżej przedstawiamy 5 podstawowych punktów:
- Inwestycja musi spełniać zasadę dobrego sąsiedztwa – Zgodnie z art 61 ust. 1 pkt. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Ujmując to rozporządzenie w prostszy sposób: zapis ten nakazuje, by zachować ład w zabudowie i zapewnić jednolitość powstających obiektów w zakresie ich funkcji, a także cech architektonicznych i urbanistycznych.
- Działka musi mieć dostęp do drogi publicznej – drogą publiczną można nazwać drogę gminną, powiatową, wojewódzką lub krajową. Dostęp może być pośredni (przez drogę wewnętrzną) lub bezpośredni.
- Działa posiada lub będzie posiadać odpowiednie uzbrojenie – przez uzbrojenie należy rozumieć urządzenia wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne i gazowe. Warunek ten musi być uzgodniony z podmiotami dostarczającymi dane media. Nie oznacza to jednak, że musimy mieć podpisaną umowę np. z elektrownią już na etapie składania wniosku o wydanie warunków zabudowy.
- Teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne – dana lokalizacja nie może wymagać zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na inne cele. Oczywiście, punkt ten nie dotyczy terenów, na których powstaną hale rolnicze.
- Teren musi spełniać wymagania przepisów odrębnych – mowa tu między innymi o Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, Prawie wodnym czy też Ustawie o ochronie przyrody.
W konsekwencji, warunków zabudowy nie otrzymamy, jeśli:
- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest w obecnie opracowywany. W takiej sytuacji wniosek jest zawieszany do zakończenia procesu.
- Działki przy tej samej drodze publicznej są niezabudowane.
- Zabudowa na okolicznych działkach uniemożliwia określenie wymagań dla zabudowy w danym obszarze.
- Działka leży na terenach zalewowych, znajduje się na obszarze chronionym przyrodniczo lub jest terenem rolnym I i II klasy.
Osobną kwestią jest budowa hali produkcyjnej na działce rolnej. Jeśli po ustanowieniu planu zagospodarowania przestrzennego nadal pozostają działkami rolnymi, konieczne jest przeprowadzenie odrolnienia terenu, co jest odrębnym procesem, niezbędnym do wzniesienia hali na działce rolnej. Warto jednocześnie pamiętać, że hale namiotowe nie są obiektami, w których prowadzi się działalność produkcyjną – sprawdzają się jednak bardzo dobrze jako infrastruktura pomocnicza: magazyny, garaże czy warsztaty.