Namioty magazynowe sprawdzają się praktycznie w każdej branży. Ich uniwersalność jest doceniana przez inwestorów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nieprzerwana, niezależna od pogody eksploatacja powierzchni magazynowych jest dziś niezbędna do rozwijania przedsięwzięć w różnych gałęziach przemysłu, rolnictwa i rekreacji. Poniżej przedstawiamy charakterystykę namiotów magazynowych ocieplanych.
Co wyróżnia namiot magazynowy całoroczny?
Namioty całoroczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych budynków murowanych. Gołym okiem widać, że trend w budownictwie zmierza właśnie w tę stronę. Co charakteryzuje namioty magazynowe ogrzewane? Podstawą jest odpowiednia termoizolacyjność.
Dobrą izolację uzyskuje się przede wszystkim poprzez zastosowanie właściwej technologii montażu i materiałów najwyższej jakości. Jako producent namiotów magazynowych całorocznych, zwracamy uwagę na każdy szczegół, aby dostarczyć klientowi produkt, który będzie funkcjonalny przez cały rok.
Obudowa ścian
Całoroczne namioty magazynowe posiadają ściany, których poszyciem są płyty warstwowe. Jest to gwarancja dobrej izolacji. Stosowane płyty warstwowe osiągają wartość współczynnika przenikania ciepła nieprzekraczającą 0,4 W/(m2·K) .
Dach
Dach to newralgiczna część każdego obiektu budowlanego. Nie inaczej jest z namiotami magazynowymi całorocznymi. Dach stosowany w namiotach i halach magazynowych całorocznych zbudowany jest z podwójnej plandeki. Jest to tak zwany dach pneumatyczny, wyposażony w pompę, która wyrównuje ciśnienie między jedną warstwą plandeki a drugą.
Takie rozwiązanie nie tylko zapewnia doskonałą izolację termiczną, ale również wymiernie wpływa na komfort eksploatacji namiotu magazynowego całorocznego. Po pierwsze, dach pneumatyczny redukuje zjawisko skraplania się pary wodnej wewnątrz hali. Do takiego procesu dochodzi podczas gwałtownych zmian temperatur. Skraplająca się para wodna może negatywnie wpłynąć na magazynowane produkty, zwłaszcza jeśli są to artykuły spożywcze.
Jeśli zastosujemy dach pneumatyczny w namiocie magazynowym całorocznym, skropliny tworzące się pod sufitem nie będą już stanowiły problemu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest wyeliminowanie zjawiska zalegania śniegu na dachu namiotu magazynowego. Nagromadzona pokrywa śnieżna może być bardzo uciążliwa, szczególnie w przypadku dużych namiotów magazynowych. Namiot magazynowy całoroczny pozwala zapomnieć o odśnieżaniu dachu.
Stolarka otworowa
Dużą część strat ciepła stanowi energia, która wydostaje się z obiektu poprzez stolarkę otworową. Dobierając okna i drzwi do hal całorocznych, kierujemy się przede wszystkim parametrem o nazwie współczynnik przenikania ciepła. Jest to współczynnik dla powierzchni płaskiej, który określa ilość ciepła przenikającego przez daną przegrodę, gdy między powierzchniami występuje różnica temperatur. Im mniejszy jest współczynnik, tym korzystniej dla izolacyjności obiektu.
Na podstawie przeprowadzonej analizy potrzeb klienta, jesteśmy w stanie dobrać stolarkę otworową o współczynniku przenikania ciepła charakterystycznym nawet dla obiektów pasywnych.
Regulacja temperatury wewnątrz obiektu
Uzyskanie dobrych parametrów izolacyjności ma swój cel. Jest nim możliwość efektywnego kontrolowania temperatury powietrza wewnątrz namiotu magazynowego. Tylko w taki sposób obiekt może być funkcjonalny przez cały rok. Dzięki temu, dostosujemy warunki panujące wewnątrz hali do wymagań składowanych materiałów, bez względu na panującą porę roku. Warunkami panującymi w namiotach całorocznych można sterować na kilka sposobów, w zależności od tego jaki przyświeca nam cel.
Ogrzewanie w namiotach całorocznych magazynowych jest realizowane zazwyczaj poprzez nagrzewnice. Najczęściej są one zasilane gazem ziemnym, olejem opałowym, znacznie rzadziej energią elektryczną, węglem, ekogroszkiem lub biomasą. Sporadycznie spotyka się takie systemy grzewcze jak kurtyny powietrzne lub tradycyjne grzejniki wodne.
Do utrzymywania optymalnych warunków wewnątrz hali, niezbędna jest także wentylacja. Tradycyjny system wentylacji grawitacyjnej to kolejny obszar, który jest przyczyną strat ciepła. Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to jednak rzadko spotykana technologia w namiotach magazynowych.
Dobrą izolacyjność namiotu magazynowego całorocznego można wykorzystać też do utrzymywania niskiej temperatury wewnątrz obiektu w miesiącach letnich. W zależności od skali takiego przedsięwzięcia, stosuje się klimatyzację lub agregaty chłodnicze.
Jak budujemy namiot magazynowy całoroczny?
Nasza metodyka działania jest prosta i przejrzysta dla każdego klienta. Namioty magazynowe ocieplane powstają w podobny sposób, jak każdy inny nasz produkt. Dzięki temu, mamy pewność, że cały proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.
Współpraca z inwestorem
Proces powstawania namiotu magazynowego całorocznego dostosowujemy do potrzeb i preferencji klienta.
Współpraca może mieć jedną z dwóch dostępnych form:
- Forma standardowa – obowiązkiem Grupy Łukasiuk jest opracowanie koncepcji, projektów i montaż właściwy hali. Po stronie inwestora leży kompletowanie dokumentów, formułowanie wniosków, uzyskanie pozwoleń, nadzór inwestycji, wykonanie prac ziemnych, fundamentów, posadzek, instalacji branżowych i zagospodarowanie terenu.
- Forma kompleksowa – zadania Grupy Łukasiuk to opracowanie koncepcji, projektów i montaż właściwy hali wraz z robotami ziemnymi. Natomiast kompletowaniem dokumentów, formułowaniem wniosków, uzyskaniem pozwoleń, nadzorem inwestycji, wykonaniem instalacji branżowych i zagospodarowania terenu zajmuje się inwestor.
Przygotowanie do realizacji projektu
Przygotowania do rozpoczęcia prac inicjujemy wspomnianym wcześniej wywiadem rozpoznawczym, który pomaga nam nakreślić wstępny obraz tego, jak ma wyglądać hala (namiot) magazynowa całoroczna.
Kolejnym krokiem jest uzyskanie pozwolenia na budowę (namioty całoroczne w swoim założeniu, rzadko są wznoszone jako obiekty tymczasowe). Wniosek o pozwolenie na budowę można złożyć w urzędzie miejskim lub starostwie powiatowym.
Należy do niego dołączyć takie załączniki jak:
- Projekt architektoniczno-budowlany – opracowany przez nas projekt zawiera część opisową część rysunkową.
- Projekty branżowe (część z nich może zostać dostarczona podczas składania wniosku o pozwolenie na użytkowanie).
- Dokument potwierdzający prawo do dysponowania gruntem w celach budowlanych.
- Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy wydane przez wydział architektury urzędu miasta lub gminy).
Po otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszeniu robót budowlanych, przechodzimy do właściwej części wznoszenia namiotu całorocznego magazynowego.
Prace budowlane
Roboty budowlane także można podzielić na kilka etapów:
- Prace ziemne – do zakresu takich prac należy m.in. zerwanie warstwy organicznej, wymiana i stabilizacja gruntu, odwodnienie terenu, wykopy i utylizacja nieużytków.
- Fundamenty – dla hal namiotowych wykonujemy fundamenty bezpośrednie (przekazujące obciążenia na grunt). W namiotach magazynowych całorocznych ważna jest dobra izolacja fundamentów, ponieważ są one jednym z miejsc, przez które tracone jest ciepło.
- Konstrukcja stalowa – dobrana na podstawie obliczeń obciążeń statycznych i dynamicznych. W jest skład wchodzą m.in. słupy, belki, dźwigary, płatwie, rygle, stężenia i elementy złączne.
- Obudowa dachu – kluczowy element dla namiotu magazynowego całorocznego. Jedynym, optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest zastosowanie dachu pneumatycznego.
- Wykończenie i obudowa ścian – analogicznie do dachu, jedynym słusznym rozwiązaniem jest poszyciowanie ścian za pomocą materiałów o dobrej izolacji termicznej (w tym przypadku płyt warstwowych).
- Stolarka – ergonomiczne drzwi, bramy i okna dobierane z naciskiem kładzionym na współczynnik przenikania ciepła.
- Obróbki blacharskie – przyposadzkowe i ścienne z blach płaskich.
- Posadzki – występujące w trzech wariantach, jako tradycyjne cementowe, przemysłowe betonowe i epoksydowe
Opinie o całorocznych namiotach magazynowych
Jako producent namiotów magazynowych całorocznych, możemy się pochwalić wieloletnim doświadczeniem. Dzięki temu, nie tylko wypracowaliśmy autorską, niezawodną metodykę działań, ale również zebraliśmy sporo cennych opinii od klientów na temat namiotów magazynowych całorocznych.
Co inwestorzy doceniają w naszych produktach? Przede wszystkim to, że w krótkim czasie (nawet do 30 dni od rozpoczęcia prac) i niższym kosztem otrzymują obiekt równie funkcjonalny i ergonomiczny, co budynki murowane.
Cena namiotu magazynowego całorocznego jest na tyle atrakcyjna, że technologia murowana powszechnie ustępuje miejsca nowoczesnym namiotom magazynowym. Ponadto, na uwagę zasługuje mobilność namiotów i możliwość ich personalizacji.
Czynniki kształtujące cenę
Od czego zależy cena namiotów magazynowych całorocznych? Należy wyróżnić kilka czynników, które są w tym aspekcie ważne. W pierwszej kolejności, są to gabaryty obiektu. Wymiary mają istotny wpływ na ostateczną cenę. Dużą rolę odgrywają wszystkie kwestie, które można nazwać „indywidualnymi ustaleniami”. Mowa tu między innymi o elementach wykończeniowych, liczbie okien oraz bram czy też rodzajach posadzek.
Nasi specjaliści są w stanie zoptymalizować koszty, jednocześnie zapewniając klientowi wszystkie wymagane rozwiązania oraz pełną funkcjonalność.