Oświetlenie hali namiotowej: jakie technologie można wykorzystać i które rozwiązania są popularne?

oświetlenie hali namiotowej

Oświetlenie hali namiotowej to bardzo ważny element obiektu. Jakie wyróżniamy rodzaje i które rozwiązania można wykorzystać? Sprawdź!

  1. Regulacje prawne
  2. Jak oświetlić halę namiotową?
  3. Dlaczego oświetlenie w hali namiotowej musi być przemyślane?
  4. Nowoczesne oświetlenie hali magazynowej

Projektując hale namiotowe należy pamiętać o wielu szczegółach. Jednym z nich jest oświetlenie wnętrza obiektu. W tym przypadku musimy pamiętać nie tylko o ergonomii i funkcjonalności hali namiotowej, ale również o regulacjach prawnych, które określają zasady dotyczące oświetlenia obiektu w zależności od jego zastosowania. Grupa Łukasiuk jako wykonawca hal magazynowych, dobiera rozwiązania na podstawie swojego doświadczenia i wiedzy. Oprócz tego, każdy detal planuje i dopracowuje we współpracy z klientem. Dzięki wieloletniej praktyce potrafi też doradzić, jak powinno wyglądać dobre i prawidłowo wykonane oświetlenie małej i dużej hali namiotowej.

Poniżej przedstawiamy podstawowe i najpopularniejsze rozwiązania.

Regulacje prawne

Oświetlenie hali namiotowej to przede wszystkim zagadnienie z obszaru BHP. Zgodnie z § 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) zarówno oświetlenie naturalne, jak i sztuczne (elektryczne) powinno spełniać wymagania określone w Polskich Normach.

Normą, w której opisano zasady dotyczące projektowania (m.in. rozkład luminacji, natężenie oświetlenia, olśnienia, aspekty barwy) oświetlenia jest  PN-EN 12464-1:2004: Światło i oświetlenie .

Wymagania względem różnych wnętrz (zgodnie z PN-EN 12464-1:2004)

strefy komunikacyjne

  • strefy komunikacji i korytarze [100 lx; 150 lx, gdy pojazdy są na drodze]
  • schody, ruchome schody i chodniki [150 lx]
  • rampy, zatoki załadunkowe [150 lx]

pomieszczenia magazynowe/chłodnie

  • składy i magazyny [100 lx; 200 lx, jeśli stale przebywają ludzie]
  • strefy pakowania i wysyłania [300 lx]

strefy magazynowe z regałami

  • przejścia bez obsługi [20 lx]
  • przejścia z obsługą [150 lx]
  • stanowiska kontroli [150 lx]

biura

  • segregowanie, kopiowanie, itd. [300 lx]
  • pisanie ręczne, obsługiwanie klawiatury, czytanie, przetwarzanie danych [500 lx]
Nie można zapominać, że natężenie oświetlenia namiotu magazynowego jest tylko jednym z wielu parametrów, na które należy zwrócić uwagę.

Podczas planowania oświetlenia w danym pomieszczeniu, musimy uwzględnić również:

  • rozkład luminacji,
  • olśnienie,
  • kierunkowość światła,
  • oddawanie barw i wygląd barwy światła,
  • migotanie.

Jak oświetlić halę namiotową?

jak oświetlić halę?

Na rynku występuje wiele wariantów oświetlenia. Jakie oświetlenie ostatecznie zainstalujemy, zależy przede wszystkim od możliwości finansowych i infrastrukturalnych.

Do najbardziej popularnych lamp na halę namiotową należą:

  • Oświetlenie żarowe – jest to technologia wykorzystująca żarniki wypełnione gazem szlachetnym. Po dostarczeniu energii elektrycznej żarniki zaczynają świecić. Jest to rozwiązanie, od którego obecnie się odchodzi ze względu na niską wydajność i krótką żywotność lamp. Jedyną zaletą oświetlenia żarowego jest niska cena.
  • Świetlówki liniowe – występujące jako podłużne, szklane rurki, których wnętrze pokryte jest luminoforem. Wewnątrz świetlówek utrzymują się opary argonu i rtęci. Promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane jest przez elektrodę, generującą wyładowanie jarzeniowe. W taki sposób luminofor emituje światło. Jest to bardziej wydajne rozwiązanie niż pierwszy wariant. Problemem jest aspekt środowiskowy. Jako odpady, świetlówki stanowią zagrożenie dla środowiska. Ponadto mogą tworzyć efekt stroboskopowy, przez co nie zaleca się stosowania ich w miejscach, gdzie działają maszyny wirujące.
  • Oświetlenie LED – zasada działania tego oświetlenia opiera się na zjawisku, w którym elektrony N przedostają się do warstwy P (w chipach półprzewodnikowych). Mimo wyższej ceny jest to technologia, która staje coraz bardziej popularna szczególnie w nowoczesnych halach magazynowych. Przede wszystkim żywotność oświetlenia LED jest do 10 razy dłuższa w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. Charakteryzuje się również wysoką odpornością na drgania, przez co może być stosowana w ciężkich warunkach. W kontekście ochrony środowiska oświetlenie ledowe również przewyższa pozostałe rodzaje, ponieważ do 90% mniej energii w porównaniu z przestarzałymi technologiami oświetleniowymi (dodatkowo brak rtęci i redukcja kosztów utylizacji zużytych świetlówek). Kolejną korzyścią, płynącą z eksploatacji, są mniejsze koszty ponoszone w okresie letnim na klimatyzacje ze względu na brak emisji ciepła przez oświetlenie LED.

Dlaczego oświetlenie w hali namiotowej musi być przemyślane?

Normy związane z regulacjami prawnymi to jedno. Nie zapominajmy, że oświetlenie powinno przede wszystkim umożliwiać wydajne funkcjonowanie obiektu. Nieprzemyślane rozmieszczenie i zły dobór oświetlenia mogą negatywnie wpłynąć na procesy zachodzące na hali. Szczególnie ważne jest to w przypadku hal magazynowych.

przemyślane oświetlenie przestrzeni
Częstym problemem jest na przykład niewystarczająca ilość światła między regałami, która może m.in. utrudniać odczytywanie etykiet. Najczęściej wynika to z faktu, że oprawy są montowane na dużej wysokości. W tym przypadku pomocne mogą być oprawy LED o eliptycznym kącie rozsyłu. Zostały one zaprojektowane z myślą właśnie o takich miejscach.
Kolejnym problemem, który ma duży wpływ na bezpieczeństwo wewnątrz magazynu, jest światło oślepiające kierowców wózków widłowych. W tym przypadku należy znaleźć złoty środek, ponieważ ograniczenie oświetlenia będzie skutkowało utrudnieniem, które zostało opisane powyżej. Problem można rozwiązać wykorzystując regulatory umożliwiające zmianę wartości emitowanego strumienia świetlnego poszczególnych opraw.
O tym że nie tylko parametry światła w hali namiotowej są ważne, świadczy częsty problem ze zbyt nisko podwieszonymi oprawami. Może to zdecydowanie przeszkadzać w płynnym przepływie towarów pomiędzy regałami (szczególnie tych transportowanych wózkami widłowymi). Rozwiązaniem tego problemu mogą być specjalne oprawy, które montuje się bezpośrednio pod sufitem bez utraty intensywności oświetlenia.

Nowoczesne oświetlenie hali magazynowej

Szacuje się, że w prawie 40% przypadków, oświetlenie stanowi największą część stałych kosztów utrzymania magazynów w firmie. Taka sytuacja prędko się nie zmieni, ponieważ ceny prądu ciągle rosną. W wielu obszarach logistycznych oświetlenie jest stosowane 24 godziny na dobę. Warto więc rozważyć inwestycję w oświetlenie LED, które mimo wyższych kosztów inwestycyjnych będzie przynosiło oszczędności przez wiele lat eksploatacji.

 

Obecnie innowacyjne systemy zarządzania światłem pozwalają na indywidualną kontrolę oświetlenia w poszczególnych obszarach. Dla przykładu: systemy automatycznego sterowania mają możliwość dostosowania intensywności, jeśli w danej strefie pojawi się pracownik. Ponadto można zdecydować się na czujniki światła dziennego (w pomieszczeniach z oknami). Dzięki nim intensywność oświetlenia sztucznego będzie się zmieniała wraz z porami dnia i zachmurzeniem. Powyższe rozwiązania nie tylko pozytywnie wpływają na komfort i wydajność pracowników, ale również pozwalają zredukować wydatki na energię elektryczną i sprzyjają ochronie środowiska. Sprawdzają się jako oświetlenie dużych i małych hal namiotowych.

Napisz do nas

Napisz do nas